fbpx

Tomasz Orłowski – „Nasz zakochany przewodnik po Francji” [Recenzja]

0

Tomasz Orłowski, były ambasador Polski we Francji, wielbiciel i znawca francuskiej kultury, oprowadza nas po swoich ukochanych zakątkach Paryża i Francji. Teraz gdy z powodu zamkniętych granic nie możemy ciałem znaleźć się pod wieżą Eiffla jest idealny moment, żeby wybrać się w tę podróż razem z nim.

Tomasz Orłowski to dyplomata i były ambasador Polski we Francji, Monako, Włoszech i San Marino. Szczególnie pokochał jednak Francję, gdzie razem z rodziną mieszkał ponad dwadzieścia lat. Świetnie poznał zarówno reprezentacyjne miejsca Paryża i Francji, jak i te mniej znane, choć równie piękne, najpierw jako student i turysta, później jako dyplomata i ambasador. Teraz dzieli się swoją miłością i wiedzą na temat kultury frankofońskiej z polskimi czytelnikami. Książka ma formę leksykonu, ale dobór haseł jest bardzo subiektywny. Znajdziecie tam rozdziały poświęcone różnym regionom Francji, jak na przykład Szampania czy Prowansja, słynąca oczywiście z lawendowych pól. Przeczytacie również o najsłynniejszych francuskich zabytkach, jak chociażby Pałac Inwalidów, szlak zamków nad Loarą czy katedra w Reims, a także o znanych na całym świecie francuskich przysmakach – bouillabaisse, żabich udkach czy fois gras.

W naszym zakochanym przewodniku nie znajdzie się każdej miejscowości dumnej ze swojej gotyckiej katedry, manierystycznego pałacu z czerwonej cegły w stylu Ludwika XIII, krytych hal targowych czy też pomnika poległych Morts pour la France. (…) wypełnią [go] nasze własne wspomnienia i wyrażenia z Francji, wszystko, co zwykło się po francusku nazywać coup de cœur, czyli uderzenia serca, a co w naszym języku oddaje bardziej „miłość od pierwszego wejrzenia”.

Jednak wbrew tytułowi, książka ta nie jest typowym przewodnikiem, który można zabrać ze sobą na wycieczkę – sam autor zresztą uczciwie to odradza! Orłowski nie zaproponuje wam idealnej trasy zwiedzania, choć bez wątpienia miejsca opisane w tym tomie mogą być dla czytelników inspiracją w wyborze celu kolejnej podróży. Przede wszystkim jednak „Nasz zakochany przewodnik…” to ogromna dawka informacji na temat historii i kultury Francji, dzięki którym znacznie ciekawiej będzie podróżować po tym kraju. Autor z wykształcenia jest mediewistą, więc zawarł w swojej książce mnóstwo wiedzy historycznej, a jego opowieści czytamy z ogromnym zainteresowaniem – ma po prostu dar opowiadania i potrafi z niego korzystać.

Dodatkowym atutem są oczywiście wspomnienia i ciekawostki zza kulis pracy ambasadora. Autor w czasie swojego pobytu we Francji poznał wielu znanych, ciekawych ludzi, polityków, artystów i koronowane głowy Europy, ale też zwykłych mieszkańców Francji, i wszyscy oni przewijają się przez kolejne strony jego przewodnika. Osobny rozdział poświęcony został prezydentom Republiki – dowiecie się z niego między innymi, dlaczego François Miterranda nazywano „sfinksem” i jakie wrażenie robi Emmanuel Macron. W części poświęconej fois gras Orłowski wyjaśnia, jak sami Francuzi podchodzą do tego kontrowersyjnego przysmaku. Nie zabrakło też polskiego akcentu – autor, wielbiciel muzyki, nieraz słyszał na wystawnych przyjęciach i kolacjach najsłynniejszych francuskich pianistów grających Chopina…

Niewątpliwie ogromną zaletą książki jest też piękne wydanie i duża liczba zdjęć, głównie z archiwum prywatnego autora. Nie ruszając się z fotela, możemy w jednej chwili znaleźć się w Wersalu, pospacerować nad Sekwaną bądź degustować wino we francuskiej winnicy. Dla zainteresowanych architekturą w książce znalazły się zdjęcia wnętrz zabytków, dla miłośników przyrody – piękne pejzaże i malownicze miasteczka. Teraz, gdy nie możemy ruszać się z domów, bardzo polecam wam właśnie taką podróż na kartach książki. Pełne emocji wspomnienia autora przenoszą nas do jego francuskiego mieszkania, a piękne, kolorowe, żywe zdjęcia sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy oglądali rodzinny album z podróży. „Nasz zakochany przewodnik po Francji” to idealna lektura dla tych, którzy w przyszłości wybierają się do Paryża, dla tych, którzy znają Francję i chcą na nowo poczuć jej klimat, ale także dla tych, którzy szukają wrażeń literackich, bo niezwykła kultura, wyrafinowanie i erudycja autora z pewnością takich wrażeń dostarczają pod dostatkiem.

 Zapraszamy również do obejrzenia wideorecenzji „Naszego zakochanego przewodnika…”.

 

Autor: Tomasz Orłowski
Tytuł: „Nasz zakochany przewodnik po Francji czyli dyplomatyczna ratatouille”
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Data wydania: 3 czerwca 2020 roku
Liczba stron: 432
ISBN: 9788381880282

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...