fbpx

Dashe Roberts – „Tajemnica Wielkiej Stopy” [Recenzja]

0

Nakładem Wydawnictwa Wilga ukazał się pierwszy tom serii, której akcja toczy się w miasteczku grozy Sticky Pines. Ta część nosi tytuł „Tajemnica Wielkiej Stopy”, ale gwarantuje świetną zabawę nie tylko fanom tej niezwykłej istoty.

Zafascynowana niewytłumaczalnymi zjawiskami Lucy Sladan próbuje rozwiązać zagadkę zaginięć swoich sąsiadów z miasteczka Sticky Pines. Dwunastolatka podejrzewa, że mieszkańcy są porywani przez UFO. Lucy zbiera się na odwagę i wymyka się nocą z domu, by dowiedzieć się więcej. Nie jest jednak przygotowana na to, co spotka ją w lesie: najpierw widzi na niebie dziwne światła, a potem spotyka… potwora! Razem z nowym przyjacielem dziewczynka zostaje wciągnięta w sieć tajemnic, które mogą okazać się niebezpieczne dla wszystkich mieszkańców miasteczka. 

Milo wyciągnął spomiędzy poskręcanych drzew coś wełnianego. Było całe w błocie, żywicy i sosnowych igłach. Wyglądało jak dziecięcy kocyk. 
Lucy zbladła i wskazała na ciemnoczerwoną plamę na rogu przedmiotu w szaroróżowe paski. 
– Czy to krew? 
– Mam nadzieję, że nie. – Milo przełknął ślinę. 
Podał Lucy jeden koniec i razem rozłożyli go na całą długość. 
Lucy była pewna, że już kiedyś widziała coś takiego, ale nie mogła sobie przypomnieć gdzie. 
Nagle udało jej się zidentyfikować tę część garderoby. 
– To szal, który miała na sobie druga pani Stricks – powiedziała i poczuła, jakby jej żołądek powoli wypełniał się lodowatą wodą.  

„Tajemnica Wielkiej Stopy” jest adresowana przede wszystkim do starszych dzieci i nastolatków, ale moim zdaniem również dorośli – zwłaszcza ci, którzy cały czas pielęgnują w sobie wewnętrzne dziecko – będą się świetnie bawić podczas lektury! Sympatycznych bohaterów nie da się nie lubić, a zagadkowe zniknięcia mieszkańców miasteczka intrygują, jednak trzeba też zaznaczyć, że ta książka zapewnia nie tylko dobrą rozrywkę; zawarto w niej kilka ważnych prawd, o których warto porozmawiać z młodymi czytelnikami. Wśród nich jest m.in. ta najważniejsza: że prawda bywa niebezpieczna i nie zawsze wyzwala. Ponadto między wierszami książka niesie istotne przesłanie: że warto dbać o przyrodę, pielęgnować przyjaźnie, nawet jeśli się między sobą różnimy, poświęcać się pasji i słuchać własnej intuicji.

Powieść trzeba docenić za sprytnie utkaną intrygę zanurzoną w niepokojącym, nieco upiornym klimacie, który jednak rozładowywany jest przez elementy humorystyczne – w końcu to powieść dla młodzieży, wiec nie może być aż tak strasznie. Od pierwszej do ostatniej strony książka wypełniona jest przygodami, tajemnicami i… włochatymi potworami! Nie tylko tytuł serii, ale również fabuła nieodparcie wywołuje skojarzenia ze słynnym „Miasteczkiem Twin Peaks” – jeżeli byliście fanami tego serialu, ale wasze pociechy są jeszcze na niego zdecydowanie za młode, podsuńcie im „Tajemnicę Wielkiej Stopy”, która choć troszeczkę wprowadzi je w atmosferę tajemniczości i grozy.

 

Autor: Dashe Roberts
Tytuł: „Tajemnica Wielkiej Stopy”
Tłumaczenie: Jacek Byra
Wydawca: Wydawnictwo Wilga
Data wydania: 25 marca 2020 roku
Liczba stron: 300
ISBN: 9788328074996

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...