fbpx

Philip Reeve i Sarah McIntyre – „Kazik Pegazik” [Recenzja]

0

„Kazik pegazik” to propozycja dla tych, którzy uwielbiają się śmiać i są spragnieni KOŃSKIEJ dawki humoru. Ale to również pochwała przyjaźni, która jest jedną z najważniejszych wartości, i sympatyczna opowieść dla miłośników przygód.

Pewnego dnia Kazik wypadł z gniazda i spadł na balkon Maksa. Między chłopcem i pegazem przy kości nawiązuje się prawdziwa przyjaźń. Gdy miastu zagraża powódź, a ulice opanowują małpy morskie, tylko duet zgranych przyjaciół może uratować świat! Na szczęście Maks ma zawsze głowę na karku, a Kazik potrafi latać i jeśli tylko nie zabraknie herbatników, nic ich nie powstrzyma. Autorzy zadbali o różnorodność postaci. Tak więc oprócz pegazika Kazika i Maksa na kartach książki  spotkamy także zwariowanych sąsiadów surwiwalowców czy przebiegłe, ale niezbyt sympatyczne małpy.

Książka adresowana jest do dzieci od 6 roku życia. Dzieci w tym wieku na pewno zrozumieją już humor zawarty w tej książeczce. Ale chociaż jest on w książce bardzo ważny, na podkreślenie zasługuje również wątek przyjaźni Maksa i pegazika. Można powiedzieć, że to przyjaźń od pierwszego wejrzenia, a przygody, które razem przeżyją bohaterowie, sprawią, że pod koniec będzie ona jeszcze silniejsza niż na początku. Ponadto książka uczy odpowiedzialności i szacunku do zwierząt i tego, jak ważna jest potrzeba akceptacji, krótko mówiąc – uczy empatii i kładzie nacisk na wartości bardzo ważne w życiu każdego z nas.

Kucyk też świetnie się bawił. Trochę tęsknił za wilgotnymi, dzikimi wzgórzami i swoim ślicznym, wygodnym gniazdem, ale jak tylko w pobliżu pojawiał się Maks, przestawał przejmować się tęsknotą. Chociaż nigdy wcześniej o tym nie myślał, poczuł nagle, że jeden latający kucyk na całych wzgórzach bywa czasami samotny. Dobrze jest mieć kogoś, z kim można się bawić.

Książka już samą okładką przyciąga wzrok. Pulchny pegazik i siedzący na jego grzebiecie Maks od razu wzbudzą sympatię najmłodszych. Całe szczęście również w środku nie brakuje obrazków! Niemalże wszystkie strony zostały opatrzone rysunkami, które również z pewnością wywołają salwy śmiechu małych czytelników – w końcu pegaz wspinający się po ścianie bloku to widok niecodzienny!  Myślę, że przy lekturze książki „Kazik pegazik” świetnie będą się bawić nie tylko dzieci, ale i dorośli. Choć ci drudzy mają już młodzieńcze lata za sobą, to historia została napisana w taki sposób, że również ich wyobraźnia będzie działać na najwyższych obrotach. To bardzo przyjemny efekt uboczny lektury książki dla dzieci, a maluchy bez wątpienia będą siedzieć zasłuchane w opowieści przygód dwójki niezwykłych przyjaciół i jest szansa, że Kazik, mały pegazik, stanie się ich ulubionym bohaterem, do którego przygód często będą wracać.

 

Autor: Phlip Reeve & Sarah McIntyre
Tytuł: „Kazik Pegazik”
Tłumaczenie: Iwona Libucha
Wydawca: Akapit Press
Data wydania: 4 listopada 2019 roku
Liczba stron: 160
ISBN: 9788366106376

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...