fbpx

Remigiusz Mróz – „Halny” [Recenzja]

0

Remigiusz Mróz, którego można chyba nazwać najbardziej pracowitym młodym polskim pisarzem, nieustannie zaskakuje czytelników kolejnym premierami. W październiku zaskoczył podwójnie – nie tylko kolejną książką, ale i wznowieniem cyklu, który wszyscy uznaliśmy już za zamknięty. „Halny” to szósty tom serii z Wiktorem Forstem. Czy można uznać, że komisarz zaliczył udany powrót?

Od wydarzeń opisanych w „Zerwie” minęły trzy lata. W tym czasie w Tatrach panował spokój, a Zakopane żyło swoim codziennym, turystycznym życiem. Gjord Hansen, Bestia z Giewontu, siedzi w więzieniu, podobnie jak Olga Szrebska, uznana za współwinną popełnionych przez niego morderstw. Wiktor Forst musiał się pogodzić ze stratą ukochanej, odsunął się zupełnie od pracy w policji i zamknął w małej chacie u podnóża Tatr, praktycznie bez kontaktu ze światem. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy na schodach sanktuarium na Wiktorówkach znaleziona zostaje bestialsko zamordowana i okaleczona zakonnica. W ustach zmarłej śledczy znajdują monetę – symbol Bestii z Giewontu. Wszystko wskazuje na to, że ktoś postanowił kontynuować dzieło Hansena albo zająć jego miejsce. W Tatrach zbliża się halny i zniszczy wszystko, co znajdzie się na jego drodze… co odkryje Wiktor Forst, który na własną rękę ruszy w pościg za mordercą? Czy Dominika Wadryś-Hansen  po nieszczęśliwym małżeństwie z seryjnym mordercą w końcu ułoży sobie życie? I kim jest nowa bestia grasująca w górach?

Remigiusz Mróz przygotował czytelnikom nie lada niespodziankę – z początku seria z Wiktorem Forstem miała być trylogią. Po udanym zakończeniu „Trawersu” autor zdecydował się dopisać „Deniwelację” i „Zerwę”, które spotkały się z bardzo różnym odbiorem. Po latach wraca jednak w bardzo dobrej formie! „Halny” to konsekwentna kontynuacja historii Forsta. Ściśle wiąże się z poprzednimi tomami, więc jeśli ich nie znacie, nie będziecie mieli pełnego oglądu sytuacji – zdecydowanie polecam zatem zacząć czytać serię od początku. Cieszy fakt, że w „Halnym” spotykamy dobrze znanych bohaterów – oprócz Forsta i Wadryś-Hansen również Edmunda Osicę, Gjorda Hansena i Olgę Szrebską. Nie zmienia się też miejsce akcji, piękne Tatry, które Remigiusz Mróz świetnie zna i bardzo dobrze opisuje w powieściach. Tym razem wydarzenia znów w całości rozgrywają się właśnie tam, a oprócz popularnych miejsc, jak chociażby szczyt Giewontu, odwiedzamy też te rzadziej uczęszczane, a nawet niedostępne turystycznie. Do tego nadciągający halny, żywioł nie do opanowania, tworzy świetną atmosferę zagrożenia i sam w sobie jest morderczo niebezpieczny.

Mróz niejednokrotnie oskarżany był o to, że w „Deniwelacji” i „Zerwie” przekombinował i że w swoich powieściach jest niewiarygodny. No cóż, trudno temu zaprzeczyć – seria z Forstem to typowa literatura sensacyjna naszpikowana zwrotami akcji, niezwykle brutalnymi i spektakularnymi zabójstwami i brawurowymi decyzjami głównego bohatera. To chyba z nimi mam największy problem, bo podobnie jak niektóre działania Joanny Chyłki, innej bohaterki książek Mroza, są często po prostu nielogiczne, skrajnie niebezpieczne, a sam Forst kreowany jest na niemalże nieśmiertelnego wybawiciela. Ale przecież w powieściach sensacyjnych nie o to chodzi, żeby zastanawiać się nad każdym aspektem fabuły. Jeśli tylko przyjmiemy takie założenie, „Halny” bez wątpienia czyta się świetnie. Akcja wciąga, intryga jest interesująca, choć podobna do historii z poprzednich tomów. Możemy się spodziewać wszystkiego i coraz szybciej przewracamy kartki, żeby poznać finał opowieści. A ten jest jak zawsze u Mroza widowiskowy!

Ogólnie rzecz biorąc, „Halny” to książka dla fanów autora i ich na pewno nie muszę namawiać, by po nią sięgnęli, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Myślę, że się nie zawiedziecie, bo to klasyczny Mróz, a w powieści znajdziecie wszystko, za co go polubiliście. Zakończenie właściwie jest zamknięte, ale ostatnie zdania oraz posłowie w moim odczuciu wyraźnie sugerują, że to nie koniec historii, że bohaterowie jeszcze powrócą. A skoro tak, warto chyba być na bieżąco i przeczytać „Halny”!

 

Autor: Remigiusz Mróz
Tytuł: „Halny”
Cykl: Wiktor Forst (tom 6.)
Wydawca: Wydawnictwo FILIA
Data wydania: 28 października 2020 roku
Liczba stron: 480
ISBN: 9788381952972

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...