fbpx

Elisa Puricelli Guerra – „Orzechowa Czarownica” [Recenzja]

0

Ta wielowątkowa opowieść zostanie dobrze przyjęta zarówno przez młodszych, jak i nieco starszych czytelników. Dajcie się porwać do innego, tajemniczego świata pełnego zagadek.

Elisa Puricelli Guerra powraca z kolejną bestsellerową powieścią dla młodzieży! Colin to nieśmiały wielbiciel fizyki żyjący w uporządkowanym świecie liczb. Hazel – wulkan energii, buntowniczka z ognistoczerwonymi włosami. Choć z pozoru są zupełnie różni, nawiązuje się pomiędzy nimi nić porozumienia, gdy próbują razem rozwiązać zagadkę tajemniczego niedostępnego ogrodu. Co skrywa przed nimi – i przed światem – to miejsce pełne magii? W jaki sposób przeszłość wciąż wpływa na teraźniejszość? Przed młodymi bohaterami trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi.

Żywopłot jest tu tak gęsty, że nie sposób zajrzeć do środka: szare gałęzie splatają się, tworząc mocną przeszkodę. Ale ona i tak czuje ogród, który znajduje się za ogrodzeniem. Ma wrażenie, że pulsuje jak serce, że wysyła jej mnóstwo wibracji i przemawia do niej wieloma cichymi głosami. To odczucie jest tak silne, że gdy zamyka oczy, widzi cebulki tulipanów, żonkili, narcyzów i przebiśniegów, które próbują przebić się przez twardą ziemię; widzi pączki, gotowe, żeby pojawić się na gałęziach, widzi sok roślinny, zamarznięty i kryjący się w twardych żyłach pni. W ogrodzie wszystko wibruje i drży. Takie właśnie ma wrażenie – czuje uwięzione życie, które ją wzywa, nie może się powstrzymać. Bo życie, wcześniej czy później, eksploduje.

Autorka świetnie prowadzi fabułę swojej opowieści utkaną tak misternie, że do finału prowadzą nas mądrze rozpisane i splatające się wątki i zdarzenia. Nie brakuje również zwrotów akcji. Historia głównej bohaterki ukazana jest bardzo dokładnie i wielowarstwowo, a czytelnik ma szansę poznać wiele szczegółów z życia Hazel. Poruszony został chociażby wątek prześladowania w szkole – dziewczynie trudno znaleźć tam przyjaciół, dopóki nie spotka zamkniętego w sobie Colina, który jako pierwszy odwzajemnia jej życzliwość. Temat jest oczywiście bardzo aktualny i dobrze, że coraz częściej pojawia się w powieściach młodzieżowych. By jednak był z tego jakiś pożytek, powinien zostać oczywiście omówiony – czy to w szkole podczas lekcji wychowawczej, czy w domu w rozmowie z rodzicami. Warto wyciągnąć z wnioski z historii Hazel i Colina i wskazać dziecku rozwiązania, na wypadek gdyby znalazło się kiedyś w podobnej sytuacji, co niestety może się zdarzyć. Wielu nastolatków ma przecież problemy wynikające z braku akceptacji, a takie książki jak „Orzechowa Czarownica” mogą pomóc w ich rozwiązaniu.

Powieść pokazuje również w interesujący sposób więź rodzącą się między bohaterami. Z początku wydaje nam się, że są jak ogień i woda. Jednakże powoli rodzi się między nimi porozumienie. Autorce udało się ciekawie i wiarygodnie przedstawić portrety psychologiczne Colina i Hazel i przybliżyć czytelnikom przeżycia bohaterów, w miarę jak się do siebie zbliżają. Książka bardzo zyskuje na tym, że nie jest oczywista i przewidywalna. Autorka opisała wiele niesamowitych wydarzeń i wprowadziła dużo różnych wątków, które nie pozwalają czytelnikowi się znudzić. Ta powieść przypadnie do gustu zarówno młodszej, jak i starszej młodzieży i na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 

Autor: Elisa Puricelli Guerra
Tytuł: „Orzechowa Czarownica”
Tłumaczenie: Krystyna Szulczyńska
Wydawca: Akapit Press
Data wydania: 1 stycznia 2020 roku
Liczba stron: 178
ISBN: 9788366106437

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...