fbpx

Karin Slaughter – „Ostatnia wdowa” [Recenzja]

Fot. Jerzy Bandel/Bookalog.pl
0

Premiera Ostatniej wdowy to doskonała wiadomość dla wielbicieli Karin Slaughter. Amerykańska mistrzyni thrillera powraca i znów rzuca kłody pod nogi naszemu ulubionemu agentowi specjalnemu, Willowi Trentowi. Tym razem będzie musiał zmierzyć się z wyjątkowo przerażającą zbrodnią…  

Pewnego dnia na parkingu jednego z supermarketów w Atlancie dochodzi do porwania. Kobieta, która robiła zakupy z jedenastoletnią córką, zostaje uprowadzona w biały dzień i mimo że policja prowadzi skrupulatne śledztwo, ginie po niej wszelki ślad. Miesiąc później, w pewną upalną niedzielę, Will Trent i jego partnerka, Sara, mają wziąć udział w rodzinnym obiedzie. Idylliczne popołudnie zmienia się jednak w koszmar.  W Atlancie dochodzi do zamachu – eksplodują dwie bomby podłożone w szpitalu uniwersyteckim Emory, gdzie pracuje Sara. Jest mnóstwo zabitych i rannych. Will i Sara muszą zmienić plany i natychmiast udać się na miejsce wybuchu. Niestety z powodu niefortunnego zbiegu okoliczności sytuacja wymyka im się spod kontroli. Sara także zostaje uprowadzona, a Will, który jest świadkiem całego zajścia, nie jest w stanie temu zapobiec. Teraz zaś musi zrobić wszystko, by uratować ukochaną i pokrzyżować szyki przestępcom, którzy, jak wkrótce zaczynają się domyślać śledczy,  planują zbrodnię na wielką skalę, a porwane kobiety z pewnością mają w niej odegrać jakąś rolę… Rozpoczyna się wyścig z czasem. Will podejmuje się piekielnie trudnego zadania: jego jedyną szansą jest działanie pod przykrywką i przeniknięcie do grupy przestępczej. Czy akcja się powiedzie? Kim był pierwsza porwana kobieta i dlaczego to właśnie ją uprowadzono? Kim są przestępcy i czy uda się zapobiec apokalipsie, jaką chcą zgotować światu? 

Ostatnia wdowa to kolejna książka autorki wielu światowych bestsellerów Karin Slaughter, a jednocześnie dziewiąta odsłona cyklu z Willem Trentem, agentem specjalnym Biura Śledczego stanu Georgia (GBI) i Sarą Linton. Sara jest medykiem sądowym GBI, a prywatnie partnerką głównego bohatera. Choć jest to kolejna książka serii, nie powinno to zniechęcać czytelników, którzy nie znają wcześniejszych tomów, ponieważ każda powieść Karin Slaughter może być czytana oddzielnie, każda dotyczy innej sprawy, a losy bohaterów są tak przedstawione, że czytelnik z łatwością może śledzić fabułę. Inna sprawa, że po przeczytaniu tej książki każdy, kto jeszcze nie zna Willa i jego pogmatwanych losów, z pewnością będzie chciał to nadrobić – agent Trent bowiem to jedna z najlepiej wykreowanych postaci z tego gatunku literackiego. Zachęci do tego także dossier Trenta, zamieszczone na końcu książki właśnie z myślą o tych, którzy jeszcze go nie znają.

Powieść, mimo że ubrana w formę kryminalnego thrillera,  porusza niezwykle ważny temat, aktualny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Do czego zdolni są ludzie, którzy pod płaszczykiem miłości do ojczyzny i wzniosłych ideałów sieją nienawiść i pogardę dla każdego, kto jest inny, kto nie pasuje do ich sposobu postrzegania świata? A jeśli do ideologii dodamy osiągnięcia nauki, które, choć powinny służyć dobru ludzkości, mogą stać się zabójczą bronią, to otrzymamy doskonały temat na mocną, wciągającą, ale też przerażająco aktualną książkę. Slaughter po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzynią w swoim fachu: tworzy fabułę, od której trudno się oderwać, ale też pobudza do refleksji nad naturą zła i kondycją człowieka we współczesnym świecie. Jej thrillery są tak wyjątkowe i dopracowane, a główny bohater jest tak interesujący, że powieści Slaughter na długo zapadają w pamięci nawet wyjadaczom gatunku, którzy tego typu książek przeczytali już bardzo wiele. Jestem pewien, że dokładnie tak samo będzie z Ostatnią wdową!

 

Autor: Karin Slaughter
Tytuł: Ostatnia wdowa
Cykl: Will Trent (tom 9.)
Tłumaczenie: Dorota Stadnik 
Wydawca: Wydawnictwo HarperCollins Polska
Data wydania: 2 października 2019 roku
Liczba stron: 496
ISBN: 9788327644640

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...