fbpx

Emilia Kiereś – „Przepowiednia” [Recenzja]

0

Emilia Kiereś w swojej najnowszej powieści dla najmłodszych sięgnęła po formę baśni. „Przepowiednia” to piękna opowieść poruszająca temat miłości, poszukiwania swojej drogi, wolności oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Adam i Klara, brat i siostra, wiodą spokojne życie, które zupełnie zmienia się po odwiedzinach niespodziewanego gościa. Przeszłość daje o sobie znać, a rodzeństwo staje w obliczu nieprzewidzianych trudności: ich życiowe drogi, dotąd proste, plączą się, zapomniane wspomnienie ożywa, zaś zagadki, zamiast się wyjaśniać, stają się jeszcze bardziej tajemnicze. Czy Adamowi i Klarze uda się je rozwiązać i cofnąć to, co wydaje się nieodwracalne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oczywiście w książce.

Emilia Kiereś zazwyczaj stara się w swoich książkach przekazywać wiele różnych wartości – można powiedzieć, że to cecha charakterystyczna jej twórczości. W 2017 roku, kiedy spotkałem się z autorką na Targach Książki w Poznaniu, powiedziała mi, że stara się, „by nie były to błahe opowiastki, ale by czytelnicy wyciągnęli z nich coś jeszcze, coś ważnego dla siebie”. I tym właśnie wyróżniają się książki tej autorki, zawsze jest w nich drugie dno, co wcale nie jest takie oczywiste we współczesnej literaturze dziecięcej.

„Przepowiednia” świetnie wpisuje się w konwencję współczesnej baśni i zawiera wiele elementów, które znamy z klasycznych dzieł tego gatunku. Mimo to książka nie jest wtórna, autorka wprowadziła do baśniowej stylistyki własne pomysły i rozwiązania, nadając jej niepowtarzalny charakter. Magia nie jest widoczna aż tak wyraźnie jak w niektórych baśniach, nie jest wszechobecna. Współgra ze światem realnym i wiarygodnie go przenika. Jak to w baśniach bywa, w „Przepowiedni” również mamy do czynienia z walką dobra ze złem, ale te dwa elementy nie są tak wyraźnie rozgraniczone i przeciwstawione sobie jak w baśniach zaliczanych do klasyki tego gatunku. Nie znajdziemy w książce magicznych stworzeń ani czarownic. To dość nieszablonowe podejście, bo często w baśniach właśnie one uosabiają zło: wyraziste, potężne i mroczne.

– Jesteś sama – ciągnęła Cyganka – i czekasz, ciągle czekasz. Dlaczego czekasz? – Zawiesiła głos. – Straciłaś kogoś. Straciłaś wielu.
Klara spuściła głowę. Pomyślała o rodzicach. O Adamie.
– Najbliższy ci człowiek… jego też straciłaś, niedawno. Ale czy na zawsze? – Przerwała, a serce załomotało w piersi dziewczynki. Strach o brata nagle się nasilił. – Ćśśś, nic nie mów – szepnęła Cyganka. – Nie widzę jego duszy po stronie życia.
Klara poczuła, że cała cierpnie i zakręciło jej się w głowie.
– …ale nie widzę jej też po stronie śmierci.  

W przypadku „Przepowiedni” ważnym motywem przedstawionym przez autorkę jest także funkcjonowanie niepełnosprawnej dziewczyny. Na pewno warto o tym porozmawiać z dzieciakami po zakończeniu lektury. Autorka pokazuje,  że Klara potrafi żyć w dużej mierze bez pomocy innych, a nawet podróżować – to świetny przyczynek do rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności, różnic między ludźmi, odmiennego funkcjonowania osób, które z jakiegoś powodu są inne niż my. Jednocześnie autorka bardzo wiarygodnie i plastycznie opisuje sposób, w jaki niewidoma Klara postrzega świat, poznaje go zmysłami: dotykiem, słuchem i poprzez zapachy, a także kładzie nacisk na relację dziewczyny z bratem, który pomaga jej i czuje się za nią odpowiedzialny.  

Emilia Kiereś po raz kolejny oferuje swoim małym czytelnikom wartościową książkę przepełnioną baśniowością, tajemniczością, niezwykłością. Od bardzo sympatycznych i niesztampowych bohaterów dzieci mogą się wiele nauczyć. Warto też wspomnieć, że treść uzupełniona została o piękne ilustracje Marcina Minora, które tworzą z całą historią spójną całość i doskonale uzupełniają treść książki. To wszystko sprawia, że „Przepowiednia” będzie świetnym prezentem dla miłośników baśni i magii.

 

Autor: Emilia Kiereś
Tytuł: „Przepowiednia”
Wydawca: Akapit Press
Data wydania: 1 stycznia 2020 roku
Liczba stron: 165
ISBN: 9788365401533

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...