fbpx

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski znany jako „Papcio Chmiel”

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego
0

Henryk Jerzy Chmielewski zmarł w wieku 97 lat. Tę smutną wiadomość podało dziś Wydawnictwo Prószyński i Spółka.

 „Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów” – poinformowało na swoich mediach społecznościowych Wydawnictwo Prószyński i Spółka, które wydawało komiksy autora. 

Chmielewski szerzej znany był jako „Papcio Chmiel”. Sławę zyskał dzięki serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. 

W swoim życiu wykazał się bohaterstwem w walce o wolność Polski. Był uczestnikiem walk w powstaniu warszawskim, żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch”. W marcu 1943 roku wstąpił w szeregi Armii Krajowej.

Był wybitną postacią polskiej kultury. Nagrodzony Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Warszawy”, a w 2019 z rąk Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...