fbpx

Sonia Draga nową prezeską Polskiej Izby Książki! Jakie działania podejmie w czasie swojej kadencji?

Źródło: Facebook/Sonia Draga
0

Kilka dni temu walne zgromadzenie Polskiej Izby Książki wybrało nową prezeskę.

17 września odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki, w którym wzięło udział 76 spośród 137 uprawnionych członków. W trakcie spotkania podsumowano kończącą się kadencję władz Izby oraz wybrano władze na kolejną. Prezeską PIK została wybrana Sonia Draga z 59 proc. głosów poparcia, podczas gdy jej kontrkandydat, Paweł Filar, zdobył 41 proc. głosów. Wybór Soni Dragi zakończył również drugą kadencję Włodzimirza Albina na stanowisku prezesa Izby. 

…i zostałam prezeską Polskiej Izby Książki. Dziękuję wszystkim za oddane na mnie głosy, zrobię wszystko, by nie…

Opublikowany przez Sonię Dragą Czwartek, 17 września 2020

 

Sonia Draga jest prezesem zarządu Wydawnictwa Sonia Draga, jednego z największych polskich wydawnictw. W skład Grupy wydawniczej Sonia Draga wchodzą również Wydawnictwo Debit, Młody Book i Non Stop Comics, a sama prezeska jest też członkiem zarządu Targi Książki sp. z o.o. Ma doświadczenie w pracy PIK, ponieważ była już członkiem Rady Izby.  

Plany na najbliższą kadencję

W rozmowie z portalem Rynek-Książki.pl Sonia Draga podkreśliła, że zależy jej na kontynuowaniu rozpoczętych przez Izbę projektów i zadań. Odniosła się również do wielokrotnie poruszanego problemu tzw. „egzemplarza obowiązkowego”, czyli egzemplarzy każdej wydanej książki, które wydawcy są zobowiązani wysyłać do kilkunastu bibliotek w kraju. Sonia Draga podkreślała, że to naraża wydawców na koszty, a w innych krajach zakupy biblioteczne realizowane są ze środków państwowych. „Chciałabym zatem wprowadzić do naszych prac taki postulat, by księgarnie były podstawowym źródłem zaopatrzenia dla bibliotek i wszelkich innych instytucji państwowych” – zapowiedziała. Nowa prezeska PIK planuje również akcje związane z popularyzowaniem wśród czytelników legalnego zakupu ebooków i audiobooków, wskazując na coraz większy problem pojawiania się w Internecie pirackich kopii książek w wersji elektronicznej. 

Sonia Draga przez ostatnie lata brała również udział w dyskusjach oraz przygotowaniu propozycji ustawy o książkach. Wszystko wskazuje na to, że będzie chciała dalej robić wszystko, by ta ustawa powstała.

– Byłam i jestem jej wielką orędowniczką, i uważam, że jako branża powinniśmy w tym temacie osiągnąć wreszcie konsensus i dalej o nią walczyć – zapowiedziała we wspomnianej rozmowie. 

Soni Dradze serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej i satysfakcjonującej pracy na stanowisku prezeski PIK. 

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...