fbpx

Ruszyła jubileuszowa edycja największego festiwalu górskiego w Polsce

Źródło: Facebook/Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
0

W piątek 11 września rozpoczęła się jubileuszowa edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Na miłośników gór i książek czeka bardzo wiele atrakcji.

Od 11 do 20 września w Lądku-Zdroju odbywać się będzie 25. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady – to największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych na świecie. W ramach wydarzenia w dniach 17-20 września odbędzie się również Festiwal Literatury Górskiej.  

Bogaty program jubileuszowego festiwalu 

Oprócz książek, podczas Festiwalu Górskiego będzie można obejrzeć także najlepsze premierowe filmy o tematyce górskiej. Organizatorzy zaplanowali również spotkania z polskimi i zagranicznymi zdobywcami górskich szczytów – festiwal odwiedzą m.in. Piotr Hercog, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Monika Witkowska czy Leszek Cichy. 

Źródło: Facebook/Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Spotkania autorskie i podpisywanie książek to nie jedyna możliwość, by spotkać się z himalaistami – część z nich poprowadzi również górskie wycieczki. Krzysztof Wielicki zabierze gości festiwalu na Rudawiec, należący do Korony Gór Polski, będzie też okazja, by z Leszkiem Cichym zjeść śniadanie na najwyższym szczycie Gór Stołowych, Szczelińcu Wielkim. Oprócz tego odbędą się liczne prelekcje, wystawy fotograficzne, pokaz pracy psów ratunkowych, koncerty i inne atrakcje. 

Książka Górska Roku 2020 

Na 18 września o godz. 18.00 zaplanowano Galę Książki Górskiej Roku oraz Galę Kultury Górskiej. Po raz pierwszy jury w składzie prof. Ewa Grzęda (przewodnicząca), prof. Jacek Kolbuszewski, Zbigniew Piotrowicz, Filip Springer, Michał Nogaś i Paweł Drozd przyzna nagrodę Grand Prix dla najlepszej książki górskiej za rok 2020 oraz tytuły Książki Górskiej Roku 2020 w ośmiu kategoriach:

  1. Literatura wspinaczkowa
  2. Literatura górsko-podróżnicza, reportaż
  3. Literatura tatrzańska
  4. Biografia górska
  5. Górska fikcja literacka i poezja
  6. Przewodniki i poradniki (nagroda im. Janusza Kurczaba)
  7. Albumy fotograficzne
  8. Książki dla dzieci

Do konkursu zostało zakwalifikowanych 37 książek. Zdobywca głównej nagrody otrzyma honorarium w wysokości 2000 zł, natomiast zwycięzcy w poszczególnych kategoriach – w wysokości 1000 zł. Również na Gali Kultury Górskiej wręczone zostaną nagrody w dowód uznania za popularyzację kultury górskiej; od 2013 roku przyznają je czasopismo „Taternik” oraz Polski Związek Alpinizmu. 

„Górskie Oscary” – kto zdobędzie Złote Czekany 2020? 

Od trzech lat podczas Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju przyznawane są również najwyższe górskie odznaczenia, nazywane czasem „Górskimi Oscarami”, czyli Złote Czekany. Otrzymują je w każdym sezonie wspinacze, którzy pokonali najtrudniejsze górskie ściany bądź dokonali niezwykłych wyczynów sportowych, a od paru lat wręczana jest także nagroda za dokonania życiowe. Tę najważniejszą nagrodę w świecie wspinaczkowym zdobyło dotąd dwóch Polaków, Wojciech Kurtyka (w 2016 roku) i Krzysztof Wielicki (2019) – trzymamy kciuki za naszych wspinaczy i tym razem. Gala rozdania Złotych Czekanów odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 20.00.     

 

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...