fbpx

Katarzyna Kobylarczyk z Nagrodą im. Kapuścińskiego

fot. FB/ Katarzyna Kobylarczyk
0

Znamy tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Najlepszym reportażem literackim w tym roku wybrano „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Katarzyny Kobylarczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została wręczona po raz jedenasty. W tym roku uznano, że Katarzyna Kobylarczyk jest autorką najlepszego reportażu. Wyłoniono ją z piątki kandydatów. Byli to Joanna Gierak-Onoszko z reportażem „27 śmierci Toby’ego Obeda”, ukraiński pisarz Artem Czech nominowany za „Punkt zerowy”, szwedzki dziennikarz Lars Berge za książkę „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo” i reporter Óscar Martínez z Salwadoru za reportaż „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”.

W swoim reportażu „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” Kobylarczyk porusza temat wojny domowej w Hiszpanii. W wyniku wewnętrznego konfliktu zginęło pół miliona osób, które zostały pochowane w zbiorowych i anonimowych grobach. Hiszpania wciąż nie rozliczyła się z tym trudnym w swojej historii czasem, choć od wspomnianych wydarzeń minęło 80 lat.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego ma wymiar międzynarodowy. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych, a pozostali laureaci po 5 tysięcy. Nagrodę przyznaje się za najlepszy reportaż literacki w danym roku, który został opublikowanym pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia w Polsce i w języku polskim.

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...