fbpx

Marzena Filipczak – „Poczuj PL” [Recenzja]

0

Wakacje to czas, kiedy podróżujemy w różne zakątki świata. Niektórzy decydują się na wyjazdy za granicę, inni wolą poznawać najbliższe okolice lub zostać w kraju. Letni urlop planuje ponad 62% Polaków, a trzy czwarte z nich deklaruje, że spędzi go w Polsce – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Przewodnik Marzeny Filipczak „Poczuj PL. Podróże w poszukiwaniu wrażeń” dedykowany jest właśnie tym, którzy nie mają ochoty – lub możliwości – na dalekie wyjazdy, ale jednocześnie chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas niedaleko domu.  

Marzena Filipczak zjeździła kawał świata – bardzo dobrze zna Azję, ale i inne zakątki świata, podróżuje sama, by „doświadczać bardziej” i pisze książki, by pomóc innym wyruszyć w trasę. Tym razem postanowiła jednak przyjrzeć się dokładniej, co dzieje się na naszym podwórku. Przedstawia trzydzieści pomysłów na przygody oraz wyjazdy, które mają zagwarantować nam błogi relaks, ale przy okazji niejednokrotnie również… zastrzyk adrenaliny.

Co ciekawe i wartościowe, do współtworzenia „Poczuj PL” zaprosiła osoby, którzy na proponowanych przez nią atrakcjach znają się najlepiej. Dowiemy się, jak na biwaku w lesie nie dać się ponieść emocjom i nie przestraszyć się najmniejszego szmeru czy trzasku, czy można przejść spacerem wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku i jak mieszka się wśród trzcin na biebrzańskich rozlewiskach. Osoby zafascynowane bardziej ekstremalnymi sportami też znajdą coś dla siebie – może marzyliście zawsze, żeby zasiąść za kierownicą czołgu albo wziąć ślub w koszu balona? „Poczuj.pl” przyjdzie wam z pomocą i wyjaśni, czy to w ogóle możliwe! Będziecie też zaskoczeni, na jak wiele sposobów można… nie robić nic – inaczej przecież wyleguje się w luksusowym namiocie na warmińskim odludziu, a inaczej w wannie pełnej osobliwie pachnącej, ale czyniącej cuda siarczkowej wody. Inaczej brzmi cisza w klasztornych ogrodach i na sesji lasoterapii w podlaskim borze.

Książka jest rzeczywiście skarbnicą wiedzy i wakacyjnych – i nie tylko! – propozycji, ale jednak nie do końca wyczerpującą. Autorka w kilku województwach, chociażby wielkopolskim czy opolskim, nie opisała ani jednego pomysłu na ciekawy wypad, a w kolejnych kilku zaledwie po jednym – na przykład w województwie kujawsko-pomorskim tylko Górzno załapało się na listę ciekawych miejsc jako stolica geokeczingu. Myślę, że autorka mogła albo skupić się na miejscach, w których atrakcji jest kilka, by jadąc tam, można było doświadczyć więcej, albo rozłożyć propozycje nieco bardziej równomiernie, by nikt nie czuł się poszkodowany. Mimo to inspiracji na urlop w Polsce dzięki książce „Poczuj PL” na pewno nie zabraknie, a jak zaznacza Filipczak we wstępie, niektóre z proponowanych atrakcji znajdziecie w różnych miejscach w kraju, więc potraktujcie przewodnik bardziej jako inspirację!

Kolejne miejsca zostały przez autorkę opisane naprawdę szczegółowo, a w ich klimat wprowadzają nas ich stali bywalcy, co daje nam możliwość, by trochę poczuć atmosferę danego miejsca jeszcze zanim ruszymy w trasę! Warto dodać, że przewodnik jest bogato ilustrowany, w każdym rozdziale znalazło się przynajmniej kilka zdjęć pokazujących, co czeka nas na miejscu i muszę przyznać, że niektóre z nich są naprawdę bardzo zachęcające.  

Podsumowując, „Poczuj PL” to dobra propozycja dla wszystkich, którzy szukają pomysłów na objazdowe wakacje po Polsce i dla tych, którzy lubią różnorodność podczas urlopu. Znajdą dla siebie coś zarówno ci aktywni, jak i ci, którzy wolą poleniuchować. Zdecydowanym minusem jest nierównomierne rozłożenie atrakcji na mapie Polski, ale niech to stanie się punktem wyjścia do własnych poszukiwań – w Internecie i na blogach podróżników znajdziecie z pewnością o wiele więcej ciekawych propozycji, które umila wam letni czas.

 

Autor: Marzena Filipczak
Tytuł: „Poczuj PL. Podróże w poszukiwaniu wrażeń”
Wydawca: Wielka Litera
Data wydania: 2 czerwca 2021 roku
Liczba stron: 384
ISBN: 9788380326170

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...