fbpx

Václav Havel – „Skrzeciuchy” [Recenzja]

0

Václava Havla kojarzymy przede wszystkim jako polityka, prezydenta Czechosłowacji i Czech, a także literata – dramaturga. Ale Havel był również bajkopisarzem i na użytek swoich utworów dla dzieci stworzył skrzeciuchy!

Skrzeciuchy to sprytne, choć czasami trochę złośliwe stworzenia, które „knują, majstrują i kombinują”, jak głosi opis na okładce. To prawda! A jednocześnie zaskakująco przypominają nas samych… Václav Havel w pięciu króciutkich bajeczkach żartuje z ludzkich przywar i wad, które objawiają się przede wszystkim w naszych relacjach z innymi. My, dorośli, znamy je świetnie z pracy czy ze studiów – w jednej historyjce skrzeciuchy podsłuchują się nawzajem, a w innej znów ograniczają kontakty między sobą na rzecz korzystania z telefonów. Jestem przekonany, że w tych bajkach odnajdą się również dzieci, które mogą napotkać osoby podobne do skrzeciuchów na przykład w szkole albo na podwórku.

Opowiadania o skrzeciuchach świetnie nadają się do nawiązania z dziećmi rozmowy o sytuacjach społecznych, relacjach z przyjaciółmi czy znajomymi. W książce jest mało tekstu i z przeczytaniem go na pewno poradzą sobie również dzieci, które ciągle uczą się czytać, ale z pewnością lektura powinna być połączona z omówieniem z rodzicami, bo jednak rozumienie relacji społecznych, zwłaszcza tych opartych na negatywnych zachowaniach, może być dla dzieci trudne. Havel kładzie też nacisk na pokazanie w przewrotny sposób, bo poprzez negatywny wzór, różnych wartości: bezpośrednich kontaktów z innymi, rozmowy, dbania o środowisko, współpracy.

Nie mogę w tym wypadku nie wspomnieć o wydaniu – „Skrzeciuchy” to pierwsza książka Wydawnictwa Stara Szkoła opublikowana w twardej oprawie i wygląda naprawdę przepięknie! Większy niż zwykle w Starej Szkole format i czytelna czcionka sprawiają, że bajki będzie wygodnie czytać również dzieciom. Bardzo ładne ilustracje wykonał Radosław Bączkowski – są bardzo współczesne, ale świetnie współgrają z tekstem i stanowią integralną część historyjek Havla. Zresztą zobaczcie sami na załączonych zdjęciach! Czyż książka nie wygląda zachęcająco?

 

Autor: Václav Havel
Tytuł: „Skrzeciuchy”
Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski 
Wydawca: Wydawnictwo Stara Szkoła
Data wydania: 26 października 2020 roku 
Liczba stron: 40
ISBN: 9788366013346

  

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...