fbpx

Małgorzata Rozenek-Majdan – „Świadoma mama” [Recenzja]

0

Małgorzata Rozenek-Majdan w swojej książce o ciąży i porodzie obala mity i dementuje błędne informacje. Jest bezwzględna wobec stereotypów i nieprofesjonalnych opinii, a także niebezpiecznych „porad”. Przekazuje za to wiarygodną wiedzę z pierwszej ręki, od specjalistów, którzy każdego dnia dbają o kobiety w ciąży i młode mamy.

Muszę przyznać, że już kiedyś próbowałem zmierzyć się z książką dotyczącą ciąży. Jako mężczyźnie oczywiście trudno mi sobie wyobrazić ten stan i chciałem poznać go nieco lepiej z perspektywy kobiety, zwłaszcza że tematy związane z macierzyństwem i opieką ciążową i okołoporodową kobiet w Polsce powracają przy różnych okazjach w mediach i gorących dyskusjach. Jednakże czas płynął, a książka, którą miałem przeczytać, w końcu wylądowała w czeluściach dolnych półek lub kartonach z napisem „do wydania”. Po kolejną pozycję autorstwa Małgorzaty Rozenek-Majdan postanowiłem sięgnąć głównie z jednego powodu – spodziewałem się, że będzie ona tak dobrze napisana, przygotowana i opracowana jak „In vitro. Rozmowy intymne”, które ukazały się rok temu. Całe szczęście mogę powiedzieć, że ani trochę się nie zawiodłem.

Najważniejsze jest to, że w poradniku nie zabrakło rzetelnej wiedzy medycznej, przekazanej w bardzo przystępnej formie rozmów ze specjalistami z różnych dziedzin związanych z ciążą. Jest tu i lekarz ginekolog, i położnik, psycholożka, dietetyk, specjaliści od niepłodności czy hematolog. Warto jednak zauważyć, że choć opieka medyczna jest oczywiście sprawą podstawową, to ciąża nie jest przecież chorobą, co autorka sama zauważa już we wstępie! Właśnie dlatego Małgorzata Rozenek-Majdan nie ograniczyła się do przekazania wiedzy medycznej, jak często bywa w podobnych poradnikach. Postanowiła także podpowiedzieć młodym mamom, jak zadbać o siebie, by czuć się jeszcze lepiej w tym wyjątkowym – ale i wymagającym fizycznie i psychicznie – stanie.  

Dziś kobiety nie traktują ciąży jak stanu podobnego do choroby, nie zasiadają w domu przed telewizorem, tylko są aktywne zawodowo, a gdy lekarz na to pozwala, ćwiczą, podróżują, cieszą się życiem. Ciąża przestała być czasem noszenia dziwnych obszernych ubrań, tylko nieodłączną częścią współczesnego stylu życia. Choć należy pamiętać, że to stan szczególnej troski, w którym trzeba zadbać o siebie i o swoje dziecko.

Dlatego jeżeli na przykład macie ochotę na ćwiczenia – wykonujcie je! Nie warto rezygnować z ruchu, jeżeli przed zajściem w ciążę było się osobą aktywną. Oczywiście pewne ćwiczenia są niezalecane, a inne można wykonywać jedynie za zgodą lekarza. W zaplanowaniu bezpiecznego treningu z pewnością pomoże ginekolog, ale książka „Świadoma mama” również będzie świetną pomocą i podpowiedzią. Małgorzata Rozenek-Majdan rozmawia o ćwiczeniach w ciąży z trenerem personalnym oraz fitmamą. Dietetyczka doradzi, jak zdrowo jeść za dwoje, a stylistka – jak nosić się modnie i czuć kobieco z brzuszkiem.

Wbrew pozorom jednak „Świadoma mama” nie jest poradnikiem kierowanym tylko do kobiet. Panowie dowiedzą się z niej, jak istotna jest rola ojca w życiu dziecka, i to już na etapie ciąży. Każdy tata powinien być obecny przy swoim maluchu i jego mamie i towarzyszyć im od pierwszych dni, tygodni, miesięcy – dzięki temu buduje z dzieckiem wyjątkową więź. W książce znalazło się również miejsce dla tych pań, które straciły dziecko w wyniku poronienia. Małgorzata Rozenek-Majdan pisze o swoich doświadczeniach, a przede wszystkim o tym, jak „być silną, gdy czasem dusza rozpada się na kawałeczki”. Cały poradnik zresztą został napisany z sercem i widać, że jest dla autorki bardzo ważną książką, stworzoną z chęci niesienia pomocy i wsparcia innym mamom. W końcu autorka posiada nie tylko dużą wiedzę, ale również… kilkunastoletnie doświadczenie w byciu mamą!

Zdecydowanie warto sięgnąć po poradnik Małgorzaty Rozenek-Majdan. Często pojawiają się – i trzeba przyznać, że nie zawsze bez powodu – argumenty, że książki napisane przez celebrytów są płytkie bądź miałkie. W tym przypadku ta opinia zdecydowanie się nie sprawdza! Już przy książce poświęconej zapłodnieniu metodą in vitro autorka udowodniła, że ma szeroką wiedzę na temat ciąży i wie, jak zabrać się do pisania. Wiedza podana została w przystępny sposób, a kobietom, które są w ciąży lub dopiero ją planują, z pewnością pomoże stać się świadomymi mamami. Oczywiście należy też zaznaczyć, że te kilkanaście rozmów, choć wartościowych, nie wyczerpuje tematu – panie, których ciąża nie przebiega planowo, które o coś się obawiają lub po prostu chcą pogłębić swoją wiedzę, powinny sięgnąć po bardziej zaawansowane pozycje, a przede wszystkim skonsultować się z lekarzem.

 

Autor: Małgorzata Rozenek-Majdan
Tytuł: „Świadoma mama”
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 5 maja 2020 roku
Liczba stron: 224
ISBN: 9788381692885

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...