fbpx

„Lód” Jacka Dukaja po raz w wersji audio – nowy projekt Audioteki i Wydawnictwa Literackiego!

Źródło: materiały prasowe.
0

Audioteka i Wydawnictwo Literackie ogłosiło nowy wspólny projekt – na rynku ukażą się audiobooki książek Jacka Dukaja. To świetna wiadomość dla fanów pisarza!

Epicki „Lód” Jacka Dukaja, jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury początku XXI wieku, ukazuje się jako audiobook! Tym samym wystartował specjalny projekt Audioteki i Wydawnictwa Literackiego, którego celem jest wyprodukowanie audiobooków wszystkich książek Dukaja, które jeszcze nie ukazały się w formie dźwiękowej.

Twórczość Dukaja pojawi się w Audiotece nie po raz pierwszy. Dotychczas słuchacze zapoznali się już m.in. z audiobookową wersją „Katedry” w interpretacji Adama Ferencego (to na podstawie tego opowiadania powstał nominowany do Oscara film Tomasza Bagińskiego) oraz  zbiorem esejów „Po piśmie”, czytanym przez Macieja Kowalika. Premiera audiobooka „Lód” otwiera nowy cykl poświęcony dziełom jednego z najbardziej uznanych współczesnych polskich autorów.

Zimny, lecz emocjonujący początek

Na początek Audioteka przygotowała audio adaptację „Lodu”, powieści ogłoszonej przez tygodnik “Polityka” książką XX-lecia, a także uhonorowaną nagrodami Fundacji im. Kościelskich, im. Janusza A. Zajdla czy Europejską Nagrodą Literacką. Jedną z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat czyta Filip Kosior. Lektor przyznaje, że praca nad audiobookiem „Lód” była największym wyzwaniem, z jakim się do tej pory zmierzył. – Epickie, zawiłe formalnie i myślowo dzieło, którego czytanie jest wielką przygodą i daje mnóstwo satysfakcji. Mam nadzieję, że słuchacze wyruszą ze mną w tę ponad 50-godzinną podróż na mroźny i mroczny wschód z powieści Jacka Dukaja. Naprawdę warto! – mówi Filip Kosior.

Trailer audiobooka wyreżyserował Krzysztof Komander. – Jacek Dukaj to jeden z najciekawszych pisarzy w Polsce, a jego „Lód” to powieść wręcz kultowa, dlatego też praca nad trailerem do audiobooka na jej podstawie była dla mnie niezwykłym doświadczeniem – opowiada reżyser. –  Zarówno mi, jak i całej ekipie zależało na tym, by klimat filmu korespondował z atmosferą panującą w audiobooku, co – mam nadzieję – pozwoli zachęcić liczne grono słuchaczy do zapoznania się z tą niesamowitą historią. Na potrzeby trailera postanowiliśmy odtworzyć pierwszą scenę powieści, bowiem to ona uruchamia pełną zwrotów akcji podróż głównego bohatera w głąb skutej lodem Rosji. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jacek Dukaj towarzyszył nam na różnych etapach produkcji filmu, co pozwoliło zbliżyć się do wykreowanego przez niego świata – dodaje Komander.

Co dalej?

Audiobook „Lód” to 50 godzin literackiej podróży, podczas której należy spodziewać się nieoczekiwanych zwrotów akcji, intryg politycznych, miłosnych i kryminalnych, naukowych i metafizycznych refleksji. „Lód” to powieść wypełniona fascynującymi postaciami, z fabułą rozpiętą między brudnymi oficynami carskiej Warszawy, luksusami Ekspresu Transsyberyjskiego na tle lodowej Azji i irkuckimi salonami bogatego mieszczaństwa polskiego.

Kolejną produkcją Audioteki w cyklu Dukaja będzie „Extensa”, a następnie „Perfekcyjna niedoskonałość”.

„Lód” dostępny jest od 11 stycznia w aplikacji Audioteki. Kolejne audiobooki wkrótce.

(Materiały prasowe.)

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...