fbpx

Ruszył Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Miłoszewski odbierze nagrodę za całokształt twórczości!

Źródło: Facebook/Zygmunt Miłoszewski
0

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu został przesunięty na początek listopada. Ogłoszono już laureata Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, znamy także program festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu to największy polski festiwal poświęcony literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Tradycyjnie odbywa się co roku w maju i gości pisarzy z kraju i z zagranicy. W tym roku, z powodu epidemii, został przesunięty na początek listopada i odbędzie się online w dniach 4-8 listopada. 

Polscy autorzy głównymi gośćmi festiwalu

W tym roku z okazji festiwalu będzie można wysłuchać jedynie spotkań z gośćmi z Polski, ale program mimo to jest po brzegi wypełniony ciekawymi wydarzeniami. Na spotkaniach autorskich i panelach dyskusyjnych pojawią się m.in. Robert Małecki, Marcin Wroński, Joanna Opiat-Bojarska, Wojciech Chmielarz czy Jakub Ćwiek. Festiwal zamkną dwa spotkania z gigantami polskiego kryminału – Mariuszem Czubajem i Katarzyną Bondą, która na pewno będzie promować swoją listopadową premierę „Miłość leczy rany” – opowiadała nam o niej w wywiadzie, którego posłuchać możecie tutaj.    

 

W programie znalazły się również panele, które z pewnością zainteresują czytelników. Justyna Mazur i Robert Małecki opowiedzą o kolejnym sezonie programu „Opowiem ci o zbrodni” kanału Canal+Investigation, a Gaja Grzegorzeska, Jakub Szamałek i Klaudiusz Szymańczak podyskutują o tym, co dała nam literatura anglosaska. Bardzo ciekawie zapowiada się również spotkanie „Nowe szaty Poirota”, w którym Natalia Twardy i Patryk Młynek podyskutują o współpracy wydawców z grafikami.    

Spektakle teatralne i warsztaty w ramach festiwalu

Festiwal to również ciekawe wydarzenia towarzyszące – w tym roku codziennie od 4 do 8 listopada o 20.00 obejrzeć będzie można spektakl „Śledztwo” oparty na jednej z dwóch kryminalnych powieści Stanisława Lema. Spektakl jest koprodukcją Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Ad Spectatores przy współpracy Muzeum Teatru we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

W programie Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2020 znalazł się spektakl „Śledztwo” – adaptacja jednej z dwóch…

Opublikowany przez Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wtorek, 3 listopada 2020

 

Dodatkowo w czasie festiwalu odbędą się również kryminalne warsztaty literackie prowadzone przez Martę Guzowską, Roberta Małeckiego i Marcina Wrońskiego oraz kryminalne lekcje dla licealistów pod czujnym okiem Jędrzeja Pasierskiego oraz profesora Ryszarda Jaworskiego z Wyższej Szkoły Prawa.   

Kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru?

Międzynarodowemu Festiwalowi Kryminalnemu tradycyjnie towarzyszy również przyznanie Nagród Wielkiego Kalibru. Ogłoszono już laureata Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej rokrocznie pisarzowi polskiemu lub zagranicznemu za całokształt twórczości – tym razem otrzyma ją Zygmunt Miłoszewski. Spotkanie z autorem w sobotni wieczór poprowadzi Irek Grin. Zaraz potem na uroczystej gali wręczenia nagród poznamy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru wyłonionego przez jury konkursu oraz laureata nagrody czytelników. Przypomnijmy, że w tym w finałowej siódemce nominowanych znaleźli się Tomasz Duszyński, Marta Guzowska, Michał Kuzborski, Robert Małecki, Jędrzej Pasierski, Jakub Szamałek i Ida Żmiejewska.      

Powieści nominowane do tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Źródło: Facebook/Międzynarodowy Festiwal Kryminału

W ubiegłym roku Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odebrał francuski pisarz Bernard Minier, natomiast nagrodę główną – Robert Małecki za powieść „Skaza”. 

Robert Małecki z Nagrodą Wielkiego Kalibru za powieść „Skaza”. Źródło: Facebook/Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Transmisje ze wszystkich wydarzeń festiwalu będzie można śledzić na Facebooku Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.  

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...