fbpx

W sobotę Narodowe Czytanie „Balladyny” Słowackiego

fot. prezydent.pl
0

„Balladyna” Juliusza Słowackiego będzie czytana w całej Polsce i poza jej granicami, głównie tam, gdzie mieszka Polonia. A wszystko za sprawą Narodowego Czytania.

 

W ten weekend odbędzie się coroczna czytelnicza prezydencka akcja – Narodowe Czytanie. W tym roku wszyscy czytać będziemy „Balladynę” Juliusza Słowackiego, chyba najbardziej znane dzieło wieszcza – większość Polaków zna ten dramat, który od lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Główne wydarzenia związane z akcją Narodowego Czytania zaplanowano na sobotę, ale i w niedzielę ich nie zabraknie.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Wiele dużych i małych miast przygotowuje się na to doroczne wydarzenie. Tym razem poza najważniejszym, czyli zorganizowaniem wspólnego czytania, trzeba tez zadbać o zachowanie środków ostrożności. Jest bardzo prawdopodobne, że na głównych rynkach miejscowości i w bibliotekach może spotkać się duża liczba osób, a od organizatorów każdego wydarzenia wymaga się m.in. zadbania o środki do dezynfekcji.

W Warszawie planowane jest duże przedsięwzięcie związane z czytaniem „Balladyny”. Rozpocznie się ono w samo południe w Ogrodzie Saskim. Poza parą prezydencką zaproszonych do akcji zostało ponad 60 artystów. 

– „Balladyna” ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Informacje o akcjach w poszczególnych miejscowościach można znaleźć TUTAJ.

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...