fbpx

Rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego – wielkie święto literatury

Źródło: Facebook/Festiwal Stolica Języka Polskiego
0

Program szóstej edycji jest niezwykle bogaty – przewidziane są oczywiście dyskusje o książkach i literaturze, ale będą też koncerty, spektakle, wieczory poetyckie i wystawy.

2 sierpnia rozpoczął się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, są wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. Festiwal potrwa do potrwa do 8 sierpnia. Odbywa się w Zamościu i Szczebrzeszynie, ale część wydarzeń będzie także dostępna dla uczestników online. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej: Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk.

Festiwal odwiedzą goście z całego kraju 

Patronem tegorocznej edycji festiwalu jest Cyprian Kamil Norwid, a lista zaproszonych gości obejmuje ponad 70 nazwisk. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjadą m.in.: Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Wawrzyniec Konarski, Maja Komorowska, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Mikołaj Łoziński, Leszek Mądzik, Mira Marcinów, Zygmunt Miłoszewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Adam Wajrak, Marcel Woźniak, Jakub Żulczyk i wielu, wielu innych.

Patronem tegorocznej edycji festiwalu jest Cyprian Kamil Norwid. (Źródło: Facebook/Festiwal Stolica Języka Polskiego)

Przyznanie nagrody „Człowiek Słowa” 

W ramach Festiwalu przyznana zostanie Nagroda „Człowiek Słowa” (laureaci poprzednich edycji to: Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska) i Nagroda Wielkiego Redaktora (w 2018 roku otrzymała ją Marianna Sokołowska, a w 2019 – Małgorzata Szczurek). Ogłoszony zostanie także kolejny Apel Szczebrzeski, zainicjowany w trosce o ochronę bogactwa polszczyzny.

W 2019 roku tytuł Człowieka Słowa otrzymała poetka Urszula Kozioł. (Źródło: Facebook/Festiwal Stolica Języka Polskiego)

Festiwal i towarzyszące mu wydarzenia to nie lada gratka nie tylko dla tych, którzy kochają książki. Literackie święto w Szczebrzeszynie pozwala też cieszyć się pięknem Roztocza i jedynym w swoim rodzaju wakacyjnym klimatem.

Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, jednak ze względu na procedury sanitarne każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (wraz z klauzulą RODO).

Harmonogram Festiwalu znajduje się na stronie stolicajezykapolskiego.pl.

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...