fbpx

Sylwia Chutnik: „Zrobiłam coming out, żeby w Polsce było normalniej”

Fot. Facebook/Sylwia Chutnik/Magdalena Wdowicz-Wierzbowska
0

Sylwia Chutnik, autorka licznych książek i opowiadań, dokonała coming outu. O swojej orientacji opowiedziała na łamach czasopisma „Replika” i w nowym odcinku podcastu „Radio Sylwia”.   

Na okładce nowego numeru magazynu „Replika” znalazła się Sylwia Chutnik, polska pisarka, autorka m.in. książek „Cwaniary” czy „Smutek cinkciarza” oraz zbioru opowiadań „W krainie czarów”. W obszernym wywiadzie autorka przyznała, że jest osobą homoseksualną i żyje w związku z kobietą. Opowiedziała o reakcji najbliższych na swoje ujawnienie i dlaczego właśnie teraz zdecydowała się na ten krok. 

(…) powiedziałam sama do siebie: „Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać?”. Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała?
Jako dorosła osoba chcę powiedzieć dzieciakom LGBT: przepraszam was, że tak jest. Spier…my ten świat. Jesteśmy winni tego, że homofobia i transfobia się rozprzestrzeniają. Outuję się publicznie, by was wspierać. Ale też chciałabym mieć zwyczajną frajdę z tego, że się ujawniam – będę cieszyła się z każdej miłej wiadomości, jaką dostanę – czytamy w wywiadzie.     

„Replika”, lipiec/sierpień 2020

W specjalnym odcinku podcastu „Radio Sylwia” opublikowanym już po premierze „Repliki”, autorka opowiedziała więcej na temat swojej decyzji.  

Mój out jest po to, aby wspierać wszystkie osoby, które tego outu z różnych powodów zrobić nie mogą, albo zrobiły i mają teraz bardzo, bardzo złe konsekwencje od rodziców, najbliższych, otoczenia i wszystkich naokoło – tłumaczy. – Zrobiłam ten out po to, aby w Polsce było normalniej, wbrew pozorom, bo dla mnie normalność to wolność, prawo do wyboru, życie takie, jakie się chce, niekrzywdzenie innych, działalność społeczna, wyobraźnia, kreatywność, sztuka. To życie, gdzie wszystkie osoby czują się dobrze, mile widziane.  

Chutnik o obecnej sytuacji politycznej

Sylwia Chutnik od lat odważnie zabiera głos w sprawach społecznych i politycznych. Deklaruje się jako feministka, mówi o prawach kobiet i często też o nich pisze w swoich tekstach. Popiera akcje społeczne na rzecz równych praw oraz emancypacji i wspiera mniejszości społeczne. O obecnej sytuacji politycznej mówi również przy okazji swojego ujawnienia:

Nie wiecie, uprzywilejowane osoby, co to znaczy, kiedy nie można iść za rękę na ulicy z osobą, którą się kocha, tylko dlatego, że ta osoba jest tej samej płci biologicznej co wy (…). Nie wiecie jak to jest, kiedy nazywają was ideologią, a nie człowiekiem, i nie nazywa was tak anonimowy hejter z portalu internetowego, tylko prezydent albo osoby z rządu, które mają wpływ na to, jakie jest prawodawstwo, co dzieje się w naszym państwie – mówi w „Radiu Sylwia”.

Zachęcamy do wysłuchania całego podcastu Sylwii Chutnik, w którym opowiada dużo więcej o swoim podejściu do coming outu, o hejcie, który spotyka ją i jej rodzinę oraz o trudnościach osób nieheteroseksualnych w Polsce. 

     

Tyłem do kierunku jazdy 

jednakże w wypowiedziach Chutnik po coming oucie nie słychać jedynie gorzkich słów – autorka dziękowała za wiele serdecznych wiadomości i ciepłych słów ze strony czytelników, które otrzymała po opublikowaniu wywiadu. Jak sama przyznała, zawsze stawała wbrew normom i ogólnie przyjętym konwencjom i zapowiedziała nową powieść pod znamiennym tytułem „Tyłem do kierunku jazdy” – nic więcej jednak na razie nie zdradziła. Z tytułu możemy się tylko domyślać, że otrzymamy osobistą i ważną powieść, ale czy rzeczywiście tak będzie, przekonamy się, miejmy nadzieję, już niedługo, gdy poznamy więcej szczegółów.    

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...