fbpx

„Nowa Fantastyka” oskarżona o homofobiczną publikację. Redakcja przeprasza czytelników

0

W mediach zawrzało po premierze nowego numeru pisma „Nowa Fantastyka”. W lipcu w dziale z opowiadaniami znalazł się tekst, który czytelnicy odczytali jako skrajnie homofobiczny.

„Nowa Fantastyka” to kultowy polski miesięcznik, który od lat ukazuje się na rynku. To wyjątkowy tytuł dla miłośników fantasy – w każdym numerze znajduje się wiele interesujących informacji dotyczących tego gatunku, artykułów popularnonaukowych oraz recenzji książek fantastycznych i science fiction. Stałą częścią numeru jest też dział z prozą polską i zagraniczną – „Nowa Fantastyka” publikowała opowiadania takich autorów, jak Ursula K. LeGuin i Peter Watts, a na jej łamach debiutowało wielu polskich twórców, m.in. Andrzej Sapkowski. 

To właśnie opowiadanie polskiego autora, Jacka Komudy, stało się zarzewiem konfliktu. W lipcowym numerze na łamach pisma ukazał się tekst „Dalian, będziesz ćwiartowany!”, opowiadający o ucieczce tytułowego homoseksualnego mężczyzny z Lendii do krainy nazywanej Taurydyką. Ścigają go wojowie, którzy najpierw zabijają kochanka Daliana, a następnie łapią bohatera na statku, którym zamierza uciec. Odkrywają, że Dalian wywozi z kraju dzieci porwane na ofiarę dla kapłanów-pedofilów z Taurydyki. 

Reakcja czytelników

Bardzo szybko na „Nową Fantastykę” spadły gromy ze strony czytelników, którzy uznali tekst za obraźliwy i krzywdzący społeczność LGBT+, zwłaszcza w obliczu dzisiejszej narracji politycznej. Uznali, że tekst powiela szkodliwe i nieprawdziwe stereotypy i zaognia i tak już trudną sytuację osób nieheteroseksualnych. Opowiadanie przeanalizował m.in. Piotr Tarczyński, tłumacz i współautor serii o Maryli Szymiczkowej. 

Jacek Komuda: „To pastisz”

Głos zabrał sam autor opowiadania Jacek Komuda. 

Opowiadanie jest pastiszem sytuacji w obecnej Polsce – napisał autor. – Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (…) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany.

Spośród twórców niewiele osób poparło Jacka Komudę – większość autorów polskich i zagranicznych, którzy wypowiedzieli się na ten temat, ostro skrytykowało opowiadanie. Zrobił to na Twitterze między innymi związany z „Nową Fantastyką” Jeff VanderMeer, który zapowiedział zerwanie współpracy z pismem.

   

Redakcja przeprasza za publikację tekstu 

Pomimo jasnego stanowiska Jacka Komudy, pod presją czytelników i innych autorów redakcja „Nowej Fantastyki” postanowiła przeprosić za opublikowanie opowiadania. Wydała dwa oświadczenia – w pierwszym czytamy, że intencje autora zostały błędnie odczytane, ale redakcja przyznaje się do zbyt pobłażliwego potraktowania tekstu Komudy. Pełną treść oświadczenia przytaczamy poniżej.            

W drugim oświadczeniu redakcja nie tylko przeprosiła, ale zapowiedziała opracowanie specjalnego wydania pisma, w którym znajdą się teksty „twórców ze środowisk queerowych” oraz dotyczące tematyki LGBT+. „Pora podkreślić, że fantastyka ‒ i „Nowa Fantastyka” ‒ powinna być przestrzenią, która łączy ludzi i prowadzi świat ku lepszemu. Szczególnie w sytuacji, kiedy zbiorowo jako polskie społeczeństwo i na skalę globalną coraz szybciej zmierzamy ku najczarniejszym dystopijnym wizjom. Tylko wspólnie możemy to powstrzymać.” – czytamy w oświadczeniu.   

Decyzja redakcji podzieliła fanów

Mogłoby się wydawać, że takie postawienie sprawy przez redakcję pisma załagodzi spór, ale niestety czytelnicy pozostali podzieleni. Część z nich pozytywnie odniosła się do decyzji redakcji, znaleźli się jednak i tacy, którzy odczytali ją jako próbę cenzurowania artystycznej wolności słowa. „Naprawdę należy przepraszać za fikcję literacką? Niestety ale to kolejny dowód na to że na wszelakie mniejszości nie można nawet źle spojrzeć” – napisał jeden z fanów „Nowej Fantastyki” na Facebooku. „Idziecie ze skrajności w skrajność, a to nie jest żadna droga. Zamiast pisać bzdury o tolerancji i martwienia się o czyjeś uczucia, wydawajcie dobre utwory z obu stron. Komuda pojechał ostro, ale to wcale nie jest coś tak straszliwego patrząc na całokształt fantastyki” – dodaje inny. 

Decyzję redakcji ostro skrytykował również inny autor fantasy, Jacek Piekara, twórca znanej postaci Jakuba Wędrowycza. 

Będziemy śledzić rozwój tej sytuacji i informować o kolejnych krokach ze strony twórców „Nowej Fantastyki”. Zachęcamy do dzielenia się Waszymi opiniami na temat całej sytuacji oraz opowiadania Jacka Komudy. 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...