fbpx

Wykład noblowski Olgi Tokarczuk nagrodzony przez Emerging Europe

Źródło: Instagram/tokarczuk_olga
0

Dobra passa Olgi Tokarczuk nie zakończyła się na Literackiej Nagrodzie Nobla i trwa dalej! Tym razem autorka została doceniona za koncepcję „czułego narratora”, którą przedstawiła w wykładzie noblowskim.

Olga Tokarczuk od lat jest jedną z najbardziej docenianych i nagradzanych na świecie polskich autorek. Wydawało się, że Literacka Nagroda Nobla za rok 2018 zwieńczy pasmo sukcesów, ale nic bardziej mylnego! 3 lipca pisarka otrzymała nagrodę od Emerging Europe, platformy wspierającej i promującej rozwój państw europejskich. Jury uznało koncepcję „czułego narratora” za najwyższe artystyczne wydarzenie roku i przyznało Tokarczuk nagrodę Emerging Europe’s Artistic Achievement 2020.

Mowa noblowska Olgi Tokarczuk

Tokarczuk wygłosiła swój wykład 7 grudnia 2019 roku po odebraniu Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. W Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej odczytała esej „Czuły narrator”, w którym mówiła o umiejętności uważnego obserwowania świata i dostrzegania rzeczywistości złożonej z drobnych, pozornie niezauważalnych elementów. 

– Wykład Olgi Tokarczuk zawiera celną analizę błędów komunikacji we współczesnym świecie – stwierdził Andrew Wrobel, jeden z założycieli Emerging Europe. – Byliśmy pewni, że Internet, dając szeroki dostęp do wiedzy, przyniesie ludziom szczęście, poprawi jakość życia, zapewni zdrowie i dobrobyt, ale też uczyni ludzi równymi, zjednoczy ich. Zamiast tego cierpimy z powodu izolacji, fragmentacji, kakofonii dźwięków, dezinformacji, fałszywych wiadomości. Świat umiera, a my tego nie zauważamy.

Przypomnijmy, że Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. To kolejna z wielu nagród pisarki, która ma na swoim koncie również m.in. Międzynarodową Nagrodę Bookera (za powieść „Bieguni” w 2018 roku) oraz dwie Nagrody Literackie „Nike” (za „Biegunów” w 2008 roku i za „Księgi Jakubowe” w 2015 roku). 

Nagrody Emerging Europe 

Emerging Europe to platforma powstała, by promować na świecie państwa europejskie, również państwa Europy Środkowej. W założeniu ma „tłumaczyć region światu, a świat – regionowi”, służyć demokracji, jednoczyć państwa europejskie, wspierać rozwój wiedzy i nauki. Nagrody Emerging Europe zostały przyznane po raz trzeci – razem z esejem Olgi Tokarczuk docenione zostały serial HBO „Czarnobyl” oraz „Kraina miodu”, macedoński film dokumentalny o hodowli pszczół.   

  

 

    

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...