fbpx

We Francji przyznano prestiżowe Nagrody Goncourtów

Źródło: www.academiegoncourt.com/
0

Nagrody Goncourtów to najważniejsze literackie wyróżnienie we Francji. W tym roku nazwiska laureatów ogłoszono dużo wcześniej niż zazwyczaj.

Tegoroczna edycja najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej jest wyjątkowa – ogłoszenie laureatów pół roku wcześniej ma wspomóc rynek księgarski we Francji, który, podobnie jak w innych krajach, znalazł się w kryzysie z powodu pandemii koronawirusa.

Źródło: FB/Académie Goncourt

Ogłoszono już czterech laureatów – nagroda za debiut powędrowała do Maylis Besserie. Powieść „Le tiers temps” („Trzeci wiek”) opowiada o końcówce życia Samuela Becketta, irlandzkiego dramaturga i laureata Nagrody Nobla. Za opowiadania nagrodzona została Anne Serre – zbiór krótkich form pod tytułem „Au coeur d’un été tout en or” („W sercu złotego lata”) ma się ukazać na rynku w maju. Z kolei Thierry Thomas otrzymał nagrodę za biografię rysownika Hugo Pratta „Hugo Pratt, trait pour trait” („Hugo Pratt, kreska za kreską”). W końcu nagrodę w kategorii „Poezja” przyznano za całokształt twórczości Michelowi Deguy.

To jeszcze nie wszyscy nagrodzeni, ponieważ przed nami ogłoszenie laureata w głównej kategorii za najlepszy utwór prozatorski roku. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Nagrodę Goncourtów w tej kategorii otrzymał Jean-Paul Dubois za powieść „Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon” („Nie wszyscy ludzie żyją na świecie w ten sam sposób”).

Nagroda Goncourtów (Prix Goncourt) ufundowana została przez Edmonda de Goncourt w jego testamencie w 1896 roku. Przyznawana jest od ponad stu lat, zawsze w listopadzie. Wśród znanych laureatów tej prestiżowej nagrody są m.in. Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Jacques Borel, Tahar Ben Jelloun, Jonathan Littel czy Michel Houellebecq. Od 1988 roku swoją Nagrodę Goncourta wręczają także francuscy licealiści.

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...