fbpx

Paul Nurse – „Czym jest życie?” [Zapowiedź]

0

Premiera: 11.11.2020 r.
Wydawca: Wydawnictwo Marginesy

  • Najlepsze wprowadzenie do biologii, jakie tylko możemy sobie wyobrazić;
  • Paul Nurse, uhonorowany Nagrodą Nobla w 2001 za badania nad regulacją cyklu komórkowego, w pięciu krokach przybliża czytelnikom na czym polega złożoność cudu życia.
  •  

Życie jest bogate i różnorodne. Ale co to właściwie znaczy żyć?

Laureat nagrody Nobla Paul Nurse podjął wyzwanie zdefiniowania życia w sposób zrozumiały dla każdego. Krok po kroku ilustruje pięć filarów biologii – komórkę, gen, ewolucję poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację. Korzysta z własnych doświadczeń, ale opowiada też o wielkich przewrotach, sensacyjnych przełomach i ekscytujących chwilach olśnień. Przypomina o naukowcach, którzy poczynili się do najważniejszych odkryć i pokazuje własne laboratorium, aby dać poczuć dreszczyk emocji związany z badaniami. A wszystko z wielką przenikliwością, dowcipem i wdziękiem.

Żyjemy w trudnych czasach i musimy się mierzyć z niejednym: przeludnieniem, pandemiami, brakiem żywności, katastrofami klimatycznymi. Aby to przetrwać, powinniśmy zrobić krok w tył i zrozumieć, czym jest życie. Paul Nurse wychodzi temu naprzeciw

 

Niemal idealny przewodnik po złożoności cudu życia.

Bill Bryson

 

Pięknie napisana praca na temat prawdopodobnie najważniejszego pytania stawianego w nauce. Czułem się, jakbym otrzymał rzadki dostęp do tajemnic złożonego i głębokiego zagadnienia. To najlepsze wprowadzenie do współczesnej biologii jakie kiedykolwiek czytałem.

Brian Cox

 

Mistrzowski zarys biologii łączący wielkie teorie, uzupełniające je detale i osobiste przemyślenia. Będziesz zdumiony różnorodnością, złożonością i wzajemnymi powiązaniami żyjących organizmów. To największe pytanie biologii, a ta książka stanowi najlepszą odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałam. Paul Nurse to rzadki okaz – naukowiec-noblista, a jednocześnie świetny rozmówca i nauczyciel.

Alice Roberts

Autor:

Sir Paul Nurse (ur. 1949) – genetyk, biochemik, laureat Nagrody Nobla, od 2011 roku dyrektor londyńskiego centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute. W 1999 roku otrzymał tytuł szlachecki, m.in. za wkład w badania nad rakiem, a jego odkrycia pomogły wyjaśnić podział komórek i cykl ich wzrostu. Ze względu na wesołe usposobienie, miły charakter i bezpośredniość przez brytyjską prasę nazywany jest Davidem Beckhamem nauki. What is Life? to jego pierwsza książka.

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...