fbpx

Gabriela Wiener – „Seksografie” [Recenzja]

Fot. Jerzy Bandel/Bookalog.pl
0

Gabriela Wiener szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie znaleźć seksualne spełnienie. Łamiąc wszelkie tabu dotyczące seksu, odwiedza indiańskiego szamana, klub dla swingersów i poligamicznego seksualnego guru. Pokazuje, że seksualność człowieka to fascynujący temat – z jednej strony dotyczy każdego, z drugiej wstydzimy się o niej mówić. Autorka tej książki nie wstydzi się niczego.  

Gabriela Wiener to paruwiańska dziennikarka, która w swojej nowej książce nie tylko postanowiła zająć się seksem, tematem tabu, który stosunkowo rzadko poruszany jest w literaturze faktu, ale też postanowiła podejść do niego w bardzo niekonwencjonalny sposób. Stworzyła reportaż uczestniczący – szuka kontaktu z ludźmi, o których pisze, wszystko sprawdza na własnej skórze, mówi tylko o tym, czego doświadczyła. To oznacza, że swoją podróż zaczyna od spędzenia dwóch nocy w domu seksualnego guru i jego sześciu żon, razem z mężem odwiedza klub dla swingersów, gdzie stara się zrozumieć, dlaczego ludzie wymieniają się partnerami, opowiada o doświadczeniu życia w trójkącie, poszukuje sprawdzonego sposobu na osiągnięcie orgazmu przez kobietę i robi wiele innych rzeczy, których nie zdradzę, żeby nie odbierać wam przyjemności z czytania. No właśnie, ale czy lektura tej książki w ogóle może być przyjemnością?

Dla osób zainteresowanych seksuologią i szeroko pojętymi ciekawostkami na temat funkcjonowania ludzkiej seksualności, ten zbiór to gratka. Na pewno nie jest to książka jak każda inna – Wiener pisała tę książkę z pełnym zaangażowaniem, a choć jej metody dla wielu z nas, wychowanych w kulturze monogamicznej, byłyby nie do przyjęcia, trudno odmówić jej sumienności. Zalety takiego reportażu uczestniczącego są niezaprzeczalne – otrzymujemy nie tylko rzetelne, bo z pierwszej ręki, opisy wydarzeń, ale są one też wzbogacone o przemyślenia i przeżycia autorki. Całe szczęście udaje jej się uniknąć zamienienia książki w dziennik swoich erotycznych podbojów – zachowuje zdrowy rozsądek w opisywaniu własnych doświadczeń, reportaż pozostaje reportażem, choć niezaprzeczalnie nosi osobisty rys Gabrieli Wiener. Przyznam też, że chociaż niektóre fragmenty bardzo bezpośrednio opisują seksualne doświadczenia, to autorka zadbała o to, by przedstawić je ze smakiem, wyczuciem i szacunkiem dla opisywanych osób. Obawiałem się nieco, w jaki sposób ten temat zostanie potraktowany, ale odetchnąłem z ulgą.

Na ogół trójkąt ma krótki żywot. Jest wyzwaniem dla matematyki serca. Nagła śmierć unosi się nad nim, nad jego niespokojnym snem. Przygoda w trójkącie raz od wielkiego dzwonu to jedna strona medalu, druga zaś, diametralnie różna, to próba nadania jej charakteru formalnego. (…) Saldo trójkąta jest tak nieprzewidywalne, jak saldo wypadku samochodowego (pas nie jest wystarczającym zabezpieczeniem). W wyniku potrójnego zderzenia prawie zawsze ginie jedna osoba, a dwie zostają ranne.

Wartością książki jest również przedstawienie kobiecości w bardzo wielu jej wymiarach – nie tylko kobiecej seksualności, ale też oddania i miłości. Wiener interesująco portretuje każdą z sześciu żon bohatera pierwszego reportażu, ale równie dużo uwagi poświęca kobietom, które oddają komórki jajowe niepłodnym parom, opisywanym w reportażu na temat turystyki reprodukcyjnej. Umawia się na spotkanie z dominą, a także z transseksualną prostytutką. Isabel Allende to przykład kobiety spełnionej, która musiała pokonać długą drogę, aby świat wreszcie ją docenił. Każda z bohaterek tych opowieści jest wyjątkowa na swój sposób i ma do opowiedzenia coś ciekawego. Dobrze, że autorka oddała im głos choć na chwilę.

Czy zatem Seksografiom nie mam nic do zarzucenia? Nie do końca, gdyż pewnym momencie zrozumiałem, że czytam coś trochę innego, niż się spodziewałem. Pierwsze rozdziały rzeczywiście odnoszą się bezpośrednio do tematu seksualności. Później jednak autorka zbacza nieco z tematu. Czytamy, niestety nieco za długi, moim zdaniem, reportaż o Isabel Allende, najpoczytniejszej pisarce hiszpańskojęzycznej i jej drodze do wybicia się w świecie literatury zdominowanym przez mężczyzn. Wiener opowiada również o kolejnych próbach poznania siebie i wejścia w głąb własnego „ja” – zapoznajemy się zatem dokładnie z jej wiarą w przesądy i magiczne liczby, a potem towarzyszymy jej podczas rytuału picia ayahuaski w chatce indiańskiego szamana. Ten fragment rzeczywiście jest interesujący, bo ten narkotyk znany jest z niezwykle silnego działania halucynogennego, a turyści i poszukiwacze przygód traktują taki rytuał nierzadko jako obowiązkową atrakcję na trasie wycieczki. Na samym końcu trafiamy na tekst o warsztatach umierania, w których bierze udział autorka. Niewiele to wszystko ma wspólnego z tytułem książki, dlaczego zatem Wiener umieściła te teksty w zbiorze?

Boję się. Ludzie, którzy próbowali ayahuaski, mówią, że smak jest obrzydliwy, a pierwsze odczucia – ból brzucha, wymioty, zawroty głowy, dreszcze – trudne do zniesienia. Wszyscy składają podziękowanie Bogu i piją zawartość [butelki] bez szemrania. Jestem ostatnia. Siadam z zamkniętymi oczami, smakuję tę trudną do zdefiniowania, wysuszającą usta gorycz.

Moim zdaniem w pewnym momencie projekt ten przybrał kształt reportażu o kobiecie poszukującej – stąd podtytuł książki: „Reportaż uczestniczący o pokusach i pragnieniach”. To teksty o kobiecie otwartej na wszystkie doświadczenia, zarówno na nietypowe praktyki seksualne, jak i na ekstremalne, a momentami nawet ryzykowne zejście w głąb samej siebie. Wiener stanowi przykład osoby gotowej na wszystko, z ciekawością chłonącej rzeczywistość. Ulega pokusom, które czasem mogą zaprowadzić ją na niepewne lub niebezpieczne ścieżki, trochę z ciekawością reportera, a trochę, mam wrażenie, z naiwną ciekawością dziecka. Czy to się dobrze czyta? Z pewnością. Czy znajdziecie w Seksografiach wiedzę lub wskazówki niezbędne do życia? Absolutnie nie. Ale czy możecie skorzystać z tej książki i wyłuskać z niej coś, co was zainteresuje? Mnie się to udało, ale czy i wam się uda, musicie przekonać się sami.  

 

Autor: Gabriela Wiener
Tytuł: Seksografie
Tłumaczenie: Andrzej Flisek
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data wydania: 4 lutego 2020 roku
Liczba stron: 312
ISBN: 9788381692281

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...