fbpx

„Czyni indywidualne istnienie powszechnym” – Literacka Nagroda Nobla dla Louise Glück!

flickr.com/academy of american poets
0

Poznaliśmy nazwisko kolejnej laureatki Literackiej Nagrody Nobla – to Louise Glück, amerykańska poetka i eseistka!

Jak chyba każdego roku i tym razem wybór Akademii Szwedzkiej wielu czytelników może dziwić – tegoroczną laureatką ogłoszona została Louise Glück, amerykańska poetka i eseistka. Jury doceniło ją „za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualne istnienie powszechnym”.

BREAKING NEWS The 2020 Nobel Prize in Literature is awarded to the American poet Louise Glück “for her unmistakable…

Opublikowany przez Nobel Prize Czwartek, 8 października 2020

 

Głos, który czyni indywidualne istnienie powszechnym 

Nazwisko Louise Glück z pewnością znane jest czytelnikom amerykańskim. Urodzona w 1943 roku poetka publikuje od późnych lat 60. Zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym Nagrodę Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize. W swojej twórczości bardzo często porusza wątki autobiograficzne, odwołuje się też do natury, historii i mitologii. Opublikowała dwanaście zbiorów poetyckich, w których wplata również wątki samotności, wyraźnie wybrzmiewającej pośród emocji podmiotu lirycznego w jej poezji, a także izolacji, trudnych doświadczeń i traum. Przez jej prace przewijają się motywy straty, rozpadu relacji oraz pożądania będącego wypadkową działania dwóch przeciwstawnych sił: życia i śmierci. W Polsce twórczość Glück jest właściwie nieznana – jej utwory nie były tłumaczone ani wydawane w języku polskim. 

flickr.com/williamscollege

Wybór Akademii może być zaskakujący, ponieważ nazwisko Louise Glück nie pojawiało się wśród najczęściej typowanych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Margaret Atwood, Haruki Murakami, Joyce Carol Oates, Salman Rushdie – wszyscy ci pisarze od lat są wymieniani w czołówce pretendentów do „literackiego Oscara”. Louise Glück jest 117. laureatką Literackiego Nobla i jednocześnie szesnastą kobietą, która otrzymała tę nagrodę. Warto też przypomnieć, że jest jedną z nielicznych poetek nagrodzonych Noblem – ostatni był Tomas Tranströmer w 2011 r.  

W tym roku nie odbędzie się tradycyjny bankiet połączony z uroczystym wręczeniem nagród, który zazwyczaj miał miejsce w grudniu. Ceremonia odbędzie się w mniejszym gronie.

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...