fbpx

Znamy wyniki plebiscytu „Najlepsza książka na lato 2020”!

Źródło: materiały prasowe
0

Zakończyła się kolejna edycja plebiscytu „Najlepsza książka na lato 2020”. Internauci i jurorzy wskazali, po co warto sięgnąć tego lata!

Już od dwunastu lat nowości wydawnicze rywalizują o głosy jurorów i internautów w plebiscycie organizowanym przez serwis Granice.pl – wszystko o literaturze. W tym roku głosować można było aż w 11 kategoriach. „Z historią w tle”, „Proza polska”, „Proza obca”, „Thriller”, „Romans”, „Powieści obyczajowe”, „Literatura faktu”, „Kryminał i sensacja”, „Komedia kryminalna”, „Dla młodzieży” oraz „Dla dzieci”.

Najlepsze książki na lato wybrali internauci oraz jury 

Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt tytułów, oddano ponad 50 tysięcy głosów. Jury, w którego składzie znaleźli się dziennikarze, recenzenci i krytycy literaccy, wybrali najlepsze książki lata 2020. Głosowanie zakończyło się 15 lipca, a internauci, którzy wzięli w nim udział mogli wygrać zestawy książek ufundowane przez organizatora plebiscytu i polskie wydawnictwa.

 Na liście zwycięzców znalazły się bestsellery, ale nie zabrakło na niej także wartościowych książek wydanych nakładem mniejszych oficyn. Po co zatem warto sięgnąć tego lata?

Zwycięzcy konkursu

Główną nagrodę jury przyznało powieści Zośki Papużanki „Przez”, wydaną przez Wydawnictwo Marginesy. Książka od kilku miesięcy cieszy się uznaniem nie tylko krytyków i recenzentów, ale także czytelników. Bardzo się z tego cieszymy, bo nam także bardzo się podobała – z naszą recenzją można zapoznać się tutaj oraz tutaj

Największą popularność wśród czytelników zdobyła najnowsza komedia kryminalna autorstwa Iwony Banach, zatytułowana „Głodnemu trup na myśli” (Wydawnictwo Dragon).  

W kategorii „Proza polska” głosami czytelników zwyciężyła książka Niny Majewskiej-Brown – „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona. (Zachęcamy do obejrzenia naszego wywiadu z autorką oraz zapoznania się z recenzją książki).  

„Proza obca” – w tej kategorii czytelnicy zagłosowali na najnowszą powieść Jojo Moyes „W samym sercu morza” (Wydawnictwo Znak). Jury wyróżniło zaś interesujący japoński kryminał „Kieszonkowiec” Fuminoriego Nakamury (Wydawnictwo Kwiaty Orientu).

Według czytelników na miano najlepszego thrillera tegorocznego lata zasłużyła książka „Niezabliźniona nić” Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina). Jury wybrało natomiast opartą na faktach powieść Przemysława Semczuka „Cyklon” (Wydawnictwo Świat Książki).

W kategorii „Kryminał” jury nagrodziło „Czas Wagi” Aleksandra Sowy, czytelnicy zaś debiutancką powieść „Topielice” Sylvii Wilczyńskiej. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Lira.

Wśród komedii kryminalnych jury wyróżniło „Katastrofalny błąd” Iwony Wilmowskiej, czyli czwarty tom serii kryminalno-obyczajowej „Prywatne śledztwo Agaty Brok” (Wydawnictwo Axis Mundi).

Według czytelników na miano najlepszego thrillera tegorocznego lata zasłużyła książka „Niezabliźniona nić” Mariana A. Noconia (Wydawnictwo Szara Godzina). Jury wybrało natomiast opartą na faktach powieść Przemysława Semczuka „Cyklon” (Wydawnictwo Świat Książki).

Wśród komedii kryminalnych jury wyróżniło „Katastrofalny błąd” Iwony Wilmowskiej, czyli czwarty tom serii kryminalno-obyczajowej „Prywatne śledztwo Agaty Brok” (Wydawnictwo Axis Mundi), a czytelnicy książkę „Głodnemu trup na myśli” Iwony Banach.

W kategorii „Powieści obyczajowe” jury wybrało książkę „Oddaj to morzu” Joanny Sykat (Wydawnictwo Prozami), czytelnicy zaś „Gruzińskie wino” Anny Pilip (Wydawnictwo Lira).

 „Kaprys milionera” Izabelli Frączyk i Jagny Rolskiej (Wydawnictwo Prószyński i S-ka) to wybór internautow w kategorii „Romans”; jury natomiast postanowiło przyznać nagrodę w tej kategorii Monice Michalik za książkę „Zaczekaj na mnie” (Wydawnictwo Znak)..

 Głosami czytelników w kategorii „Z historią w tle” zwyciężyła książka Christophera Machta „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach” (Wydawnictwo Bellona). Jury wybrało w tej kategorii książkę Maria Escobara „Dzieci żółtej gwiazdy” (Wydawnictwo Kobiece).

W kategorii „Literatura faktu, biografie” uznaniem jury cieszyła się książka Jarosława Molendy „Kaligula. Pięć twarzy cesarza” (Wydawnictwo Lira). Czytelnicy nagrodzili natomiast reportaż Marcina Kąckiego „Oświęcim. Czarna zima” (Wydawnictwo Znak).

I na koniec literatura dziecięca i młodzieżowa: internauci głosowali na książkę Fleur Hitchcock „Chłopiec, który latał” (Wydawnictwo Zielona Sowa). Z kolei jury wybrało publikację „Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka” Aleksandry Struskiej-Musiał (Wydawnictwo Bis), skierowaną do najmłodszych czytelników. Wśród książek dla młodzieży jurorzy wyróżnili przygodową książkę Trentona Lee Stewarta „Na straży sekretu” (Wydawnictwo Dwukropek), a czytelnicy powieść Grzegorza Gajka „Strażnicy Starego Lasu. Miecz Lelka” książkę dla młodzieży z nurtu high fantasy.

Szczegółowe informacje można  znaleźć na stronie plebiscytu: ksiazkanalato.pl oraz na stronie organizatora konkursu.

Nam pozostaje tylko wyrazić radość z faktu, że plebiscyt cieszył się tak wielkim zainteresowaniem. Oznacza ono, że wbrew opiniom malkontentów książka jest dla Polaków bardzo ważna i nie wyobrażamy sobie wakacji bez czytania!   

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...