fbpx

Znamy program 12. Festiwalu Conrada!

Źródło: Facebook/Conrad Festival
0

Organizatorzy krakowskiego Festiwalu Conrada ogłosili program 12. edycji tego święta literatury! Jak co roku, festiwal i tym razem zgromadzi wybitne grono twórców, których wyjątkowo będzie można spotkać on line.

Tegoroczna edycja Festiwalu Conrada organizowanego przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii festiwalu spotkania z zaproszonymi gośćmi odbędą się on line. A już teraz wiemy, że festiwal znów zgromadzi gości nie byle jakich – należą do nich między innymi Elif Safak, Sigrid Nunez, Roy Jacobsen, Karl-Markus Gauss, Magdalena Tulli i Marek Bieńczyk, żeby wymienić tylko kilka nazwisk.

„Widzialne i niewidzialne”

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Widzialne i niewidzialne”. Uczestnicy festiwalu spróbują przybliżyć czytelnikom temat widzialności i niewidzialności w literaturze i szerzej, w kulturze. Brzmi intrygująco.

W tym roku to nie publiczność przychodzi na festiwal – to festiwal przychodzi do odbiorców – mówi dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin. – Jeden z najważniejszych festiwali literackich świata będzie gościł w naszych domach […]. W październikowe wieczory zapraszamy na spotkania ze znakomitymi pisarkami i pisarzami. […]. Nie wyobrażamy sobie, żeby na festiwalowej mapie Polski mogło zabraknąć tego święta literatury. W tym roku będzie ono nieco inne niż zwykle, ale równie interesujące i wartościowe.

W dniach 19–25 października na kanałach festiwalu odbędzie się 21 spotkań z autorami polskimi oraz zagranicznymi.

Każdy z gości poruszy inny aspekt hasła tematu wiodącego tegorocznej edycji. Z pewnością warto będzie posłuchać, co mają na ten temat do powiedzenia tak wybitni twórcy, jak Sigrid Nunez, Etgar Keret, Chantal Mouffe, Kevin Barry, Sigríður Hagalín Björnsdóttir, Adeline Dieudonné,  Elif Şafak, Emilie Pine czy Ian Bostridge, śpiewak operowy, który napisał niezwykłą książkę.

Źródło: Facebook/Conrad Festival

Polscy twórcy na festiwalu 

Oczywiście na festiwalu nie może zabraknąć pisarzy polskich, i to w mocnej ekipie. Z czytelnikami spotkają się: Zyta Rudzka (Nagroda Literacka Gdynia za „Krótką wymianę ognia”), Marek Bieńczyk (laureat Nagrody Literackiej Nike za „Książkę twarzy”), Mikołaj Łoziński (jego „Stramer” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike), Magdalena Tulli (pięciokrotna finalistka Nagrody Literackiej Nike, laureatka za „Włoskie szpilki”), Małgorzata Rejmer (Paszport Polityki za „Błoto słodsze niż miód”) oraz Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni i twórczyni projektów fotograficznych.

W ostatnim dniu festiwalu przyznana zostanie Nagroda Conrada za najlepszy debiut prozatorski.

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...