fbpx

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Pulitzera

fot. Pulitzer.org
0

Ogłoszeni zostali tegoroczni zwycięzcy prestiżowej Nagrody Pulitzera. 

W kategorii „Literatura piękna” nagroda powędrowała do autora książki Miedziaki Colsona Whiteheada. W Polsce jego powieść wydana została przez wydawnictwo Albatros.

Oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu.

– tak książkę oceniło jury Nagrody.

To drugi raz, kiedy Whitehead otrzymuje Pulitzera. Wcześniej miało to miejsce w 2017 roku, kiedy amerykański pisarz został nagrodzony za powieść Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

fot. Larry D. Moore CC BY-SA 4.0

Kim jest Colson Whitehead?

Arch Colson Chipp Whitehead, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, jest amerykańskim pisarzem. Urodził się 6 listopada 1969 roku w Nowym Jorku. Jego pierwszą wydaną książka była powieść detektywistyczna pod tytułem The Intuitionist. Zaczął ją pisać w 1996 roku, a po trzech latach ukazała się na amerykańskim rynku. W 2017 roku autor został ogłoszony przez magazyn „Time” jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi. Na swoim koncie ma siedem powieści (z czego dwie ukazały się w Polsce) oraz dwie książki non-fiction. 

O czym jest powieść Miedziaki?

Miedziaki to powieść, której akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku na Florydzie. Fabuła koncentruje się na dwóch chłopcach, którzy zostali skazani na pobyt w poprawczaku. 

Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dra Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.

Ale kiedy jest się czarnym chłopcem żyjącym we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim Południu, gdzie stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić nadzieje na świetlaną, a nawet jakąkolwiek, przyszłość.

Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym „Miedziakiem” (The Nickel Academy), którego misją jest „fizyczne, intelektualne i moralne” kształtowanie młodocianych przestępców, tak żeby pod jego pieczą wyrośli na „uczciwe i honorowe” jednostki.

W rzeczywistości Akademia okazuje się groteskową komnatą grozy, gdzie sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór, przepadnie bez wieści.

Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę – przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano, poniżono i łamano.

Pulitzer dla kilku innych pisarzy

To jednak nie jedyny tegoroczny laureat. W literackiej kategorii nagrodzono również przedstawicieli innych gatunków: 

 
A Strange Loop, Michael R. Jackson (Dramat)
 
Sweet Taste of Liberty: A True Story of Slavery and Restitution in America, W. Caleb McDaniel (Historia)
 
 – Sontag: Her Life and Work, Benjamin Moser (Biografia)
 
–  The Tradition, Jericho Brown (Poezja)
 

The End of the Myth: From the Frontier to the Border Wall in the Mind of America, Greg Grandin (Literatura faktu)

Nagrody Pulitzera rozdawane są od 1917 roku. Tradycyjnie uroczystość ich ogłoszenia i wręczenia odbywa się na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W tym roku z racji sytuacji epidemicznej związanej z koronawirusem całość uroczystości została przeniesiona do Internetu. 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...