fbpx

Polacy czytają więcej – wyniki badania stanu czytelnictwa za rok 2019

0

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki nowego badania czytelnictwa.  „W 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych” – czytamy w raporcie z badania.

39% czytelników zadeklarowało, że przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę – to o 1% więcej, niż w roku poprzednim. Autorzy raportu wskazują, że powodem takiej korzystnej zmiany może być ubiegłoroczna dobra koniunktura, ale nie bez znaczenia pozostają ważne wydarzenia na rynku książki, jak choćby przyznanie Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także premiery seriali i ekranizacji książek, które zwracają uwagę czytelników na swoje literackie pierwowzory. Przypomnijmy, że serial „Wiedźmin” na podstawie sagi Andrzeja Sapkowskiego do końca roku stał się najczęściej oglądaną przez polaków produkcją na platformie Netflix, mimo że premiera odbyła się dopiero 20 grudnia.    

Źródło: Biblioteka Narodowa

Szczególnie ciekawe wydaje się śledzenie zmian formy, w jakiej Polacy czytają książki. Tutaj wciąż dominują książki tradycyjne (papierowe) – wybiera je 98% czytelników. Na drugim miejscu plasują się ebooki, wskazane przez 6% ankietowanych, najmniej osób słucha natomiast audiobooków – to jedynie 3% czytelników. Słuchanie i czytanie książek łączy 6% badanych. Zdaniem autorów raportu to potwierdzenie, że ebooki i audobooki nie stanowią konkurencji dla „tradycyjnego czytelnictwa”, ale jego uzupełnienie. Warto również zauważyć, że czytane przez nas książki pochodzą z różnych źródeł, a im więcej przeczytanych książek deklarował badany, z tym większej ilości źródeł pozyskiwania literatury korzystał.    

Źródło: Biblioteka Narodowa

Źródło: Biblioteka Narodowa

Źródło: Biblioteka Narodowa

W końcu bardzo interesująca okazuje się analiza listy najchętniej czytanych autorów zeszłego roku. Największą wygraną wydaje się Olga Tokarczuk, która z 28. miejsca w 2018 roku wspięła się na podium i w najnowszym rankingu zajęła 2. miejsce.  Jako najczęściej czytanego autora wskazywano jednak Remigiusza Mroza, który w ciągu kilka lat swojej kariery na polskim (i, od niedawna, zagranicznym) rynku książki zdążył opublikować czterdzieści trzy powieści, głównie kryminały. W tym roku również, po raz pierwszy od 2012 roku, jak wskazują autorzy raportu, pierwsze trzy miejsca należą do pisarzy współczesnych – oprócz wspomnianych Olgi Tokarczuk i Remigiusza Mroza na podium ponownie znalazł się Stephen King. Ci autorzy wyprzedzili między innymi autorów lektur szkolnych, takich jak Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus czy Stefan Żeromski. Duży sukces odniosła, jak się zdaje, Heather Morris, która z jedną książką wydaną w 2019 roku (Tatuażysta z Auschwitz) znalazła się na 12. miejscu w rankingu. Niezmiennie od kilku lat widzimy tam też autorów kryminałów, m.in. Katarzynę Bondę, Marka Krajewskiego czy Joannę Chmielewską, a także Harlana Cobena i Agathę Christie, a w tym roku również popularną ostatnio w Polsce B.A. Paris.   

Z pełną listą najpoczytniejszych w Polsce autorów, a także z raportem z badań można zapoznać się na stronie Biblioteki Narodowej.  

 

 

Komentarze
Ładowanie...

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuje Czytaj wiecej...